Nie chcesz stracić pieniędzy? Trzymaj się tych terminów

5

Coraz więcej Polaków przechodzi na emeryturę. Jedynie w tym roku prawie 164 tys. osób złożyło w tej sprawie wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeżeli planujesz emeryturę, to koniecznie wybierz odpowiedni termin.

Nie chcesz stracić pieniędzy? Trzymaj się tych terminów
Kiedy przejść na emeryturę? (Pexels)

Nie brakuje takich, którzy stawiają sobie fundamentalne pytanie o to, co się bardziej opłaca - czy praca, czy może jednak emerytura. - Najlepiej i pracować, i pobierać emeryturę - powiedział "Faktowi" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Jeżeli ktoś zatem ma taką możliwość, to powinien z niej skorzystać. W tym miejscu warto wspomnieć, że po osiągnięciu wieku emerytalnego do świadczenia można dorabiać bez ograniczeń.

Generalnie trzeba też pamiętać o tym, by wybrać odpowiedni termin przejścia na emeryturę. Będzie to miało bowiem wpływ na wysokość świadczenia. Ci, którzy nie dokonają przemyślanego wyboru, mogą stracić pieniądze!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To Kaczyński zdecydował ws. Mejzy? "Zależało mu na tym"

Kiedy przejść na emeryturę?

Kiedy zatem warto przejść na emeryturę? Podpowiedzią podzielił się "Fakt".

Styczeń lub przełom stycznia i lutego 2024 r. mogą być jednym z najlepszych terminów na to, by przejść na emeryturę - czytamy w materiale tabloidu.

- Kiedy ZUS przyzna świadczenie (a ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku), już od 1 marca takie osoby będą mieć zagwarantowaną jego podwyżkę – z prognoz rządu wynika, że waloryzacja emerytur i rent wyniesie 12,3 proc. I wszystko wskazuje, że będzie to ostatnia taka waloryzacja. Potem podwyżki dla seniorów będą już jednocyfrowe. 2025 r. przyniesie waloryzację w wysokości ok. 7 proc. - wylicza tabloid.

Jednocześnie zauważono, że to ostatni moment na złożenie wniosku o emeryturę, jeszcze przed ostatnią tak wysoką waloryzacją, ale i wypłatą "trzynastek".

Przejście na emeryturę w kolejnych miesiącach będzie już mniej korzystne. "Senior, który wtedy złoży wniosek w ZUS, nie załapie się na waloryzację i trzynastkę. Lepiej już poczekać do lipca" - tłumaczy "Fakt". Dlaczego warto czekać do wspomnianego miesiąca? Tutaj kluczowe znaczenie ma roczna waloryzacja kapitału.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić