Nie chcieli zaszczepić się na COVID-19. Zostali zwolnieni z pracy

2234

Wielu pracodawców domaga się od podwładnych, aby przyjęli szczepionkę na COVID-19. Pojawiły się pierwsze doniesienia o osobach, które nie zgodziły się i w konsekwencji zostały zwolnione. Po czyjej stronie jest prawo? Temat wzbudza niemałe kontrowersje.

Nie chcieli zaszczepić się na COVID-19. Zostali zwolnieni z pracy
Pierwsze osoby straciły dotychczasowe zatrudnienie, ponieważ odmówiły szczepień na COVID-19 (Getty Images, Jeff J Mitchell/Staff)

Na temat zwalniania z pracy niezaszczepionych osób głos zabrała Katarzyna Siemienkiewicz. Ekspertka od prawa pracy Pracodawców RP podkreśliła w rozmowie z portalem Prawo.pl, że decyzja o przyjęciu – lub nie – preparatu przeciw COVID-19 jest dobrowolna.

Szczepionka na COVID-19. Zwalnianie za odmowę szczepienia jest legalne?

Jak jednak podkreśliła Katarzyna Siemienkiewicz, pracodawca ma obowiązek, aby zapewnić podwładnym bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy. Co więcej, pracownik ma obowiązek stosować się do zaleceń BHP i wspierać w tym przełożonego. Nie obejmuje to jednak kwestii szczepień.

To jest solidarnościowe zachowanie. Nie mam wątpliwości, że szczepienia przeciwko COVID-19 są obowiązkiem pracowników. Tyle można chyba oczekiwać od jednostki na rzecz wspólnoty – zauważył prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk (Prawo.pl).
Zobacz także: Zobacz też: Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy

Jak zauważyła Katarzyna Siemienkiewicz, niektórzy powstrzymują się przed szczepieniami z powodów światopoglądowych czy religijnych. W konsekwencji pracownik, który zostaje zwolniony ze względu na brak szczepienia, może skierować przeciw przełożonemu pozew do sądu.

Decyzja o nieprzyjęciu szczepionki może wynikać z określonego światopoglądu czy wyznania. Dlatego też pracodawca w takiej sytuacji ponosi ryzyko przedstawienia mu zarzutu dyskryminacji pośredniej – zauważa Katarzyna Siemienkiewicz (Prawo.pl).

Odmiennego zdania jest inny ekspert z dziedziny prawa – prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk. Podkreślił on, że przyjęcie szczepionki stanowi wyraz solidarności z innymi i stanowi obowiązek każdej osoby, której zależy na zdrowiu współpracowników.

(...) Katalog przepisów i zasad BHP nie przewiduje sytuacji, w których pracodawca mógłby wymagać od pracownika zaszczepienia się – podkreśla Katarzyna Siemienkiewicz (Prawo.pl).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić