o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Nie chcieli zaszczepić się na COVID-19. Zostali zwolnieni z pracy

898
Podziel się

Wielu pracodawców domaga się od podwładnych, aby przyjęli szczepionkę na COVID-19. Pojawiły się pierwsze doniesienia o osobach, które nie zgodziły się i w konsekwencji zostały zwolnione. Po czyjej stronie jest prawo? Temat wzbudza niemałe kontrowersje.

Nie chcieli zaszczepić się na COVID-19. Zostali zwolnieni z pracy
Pierwsze osoby straciły dotychczasowe zatrudnienie, ponieważ odmówiły szczepień na COVID-19 (Getty Images, Jeff J Mitchell/Staff)
bEECQiAB

Na temat zwalniania z pracy niezaszczepionych osób głos zabrała Katarzyna Siemienkiewicz. Ekspertka od prawa pracy Pracodawców RP podkreśliła w rozmowie z portalem Prawo.pl, że decyzja o przyjęciu – lub nie – preparatu przeciw COVID-19 jest dobrowolna.

Szczepionka na COVID-19. Zwalnianie za odmowę szczepienia jest legalne?

Jak jednak podkreśliła Katarzyna Siemienkiewicz, pracodawca ma obowiązek, aby zapewnić podwładnym bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy. Co więcej, pracownik ma obowiązek stosować się do zaleceń BHP i wspierać w tym przełożonego. Nie obejmuje to jednak kwestii szczepień.

bEECQiAD
To jest solidarnościowe zachowanie. Nie mam wątpliwości, że szczepienia przeciwko COVID-19 są obowiązkiem pracowników. Tyle można chyba oczekiwać od jednostki na rzecz wspólnoty – zauważył prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk (Prawo.pl).
Zobacz także: Zobacz też: Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy
bEECQiAJ

Jak zauważyła Katarzyna Siemienkiewicz, niektórzy powstrzymują się przed szczepieniami z powodów światopoglądowych czy religijnych. W konsekwencji pracownik, który zostaje zwolniony ze względu na brak szczepienia, może skierować przeciw przełożonemu pozew do sądu.

Decyzja o nieprzyjęciu szczepionki może wynikać z określonego światopoglądu czy wyznania. Dlatego też pracodawca w takiej sytuacji ponosi ryzyko przedstawienia mu zarzutu dyskryminacji pośredniej – zauważa Katarzyna Siemienkiewicz (Prawo.pl).

Odmiennego zdania jest inny ekspert z dziedziny prawa – prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk. Podkreślił on, że przyjęcie szczepionki stanowi wyraz solidarności z innymi i stanowi obowiązek każdej osoby, której zależy na zdrowiu współpracowników.

bEECQiAK
(...) Katalog przepisów i zasad BHP nie przewiduje sytuacji, w których pracodawca mógłby wymagać od pracownika zaszczepienia się – podkreśla Katarzyna Siemienkiewicz (Prawo.pl).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEECQiBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(898)
Fquereq
4 miesiące temu
bezczelność
1234
4 miesiące temu
Nie ma przymusu i nie będzie bo kto będzie odpowiadał za zgony.
Gosia RFN
4 miesiące temu
Zagrozilam,ze zrezygnuje z pracy jezeli nie bedzie porzadku z glupkami antyszczepionkowcami. Zwolnili 11 osob. Ja zostalam.
bEECQiBf
Wess
4 miesiące temu
Sąd pracy, wysokie odszkodowanie i plajta pracodawcy. Koniec problemu
Do sądu tylko...
4 miesiące temu
Szczepić się czymś niewiadomego pochodzenia i nie przebadanego medycznie ? . Do sądu po odszkodowanie !
Henryk
4 miesiące temu
Po pierwsze szczepienie jest DOBROWOLNE! Czegoś nie rozumiecie! Po drugie, nikt w Polsce nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania i skutki uboczne! NIKT!
Tom
4 miesiące temu
Dane teleadresowe jego kancelarii są w internecie, tak samo adres email. Dziś sobota ale po niedzieli zadzwonię chyba do pana profesora ze szczerymi życzeniami. Polecam i wam, niech wie jaki jest odbiór społeczny tego co powiedział w tym artykule.
Iju
4 miesiące temu
Brawo. Widze tu samych madrali. Ciekaw jestem co by zrobili gdyby zostali albo ich dzieci zarazone przez takie osoby. Slyszeliscie cos o takich pojeciach jak odpowiedzislnosc za drugiego czlowieka , solidarnosc i zwykla przyzwoitosc. Pracodawcy maja prawo zwalniac takich ludzi. Jezeli podjeli decyzje aby sie nie szczepic to powinni miec swiadomosc konsekwencji takiej decyzji. Dlaczego mamy ich chronic skoro oni nie chca chronic imnych czyli nas.A swoja droga pracodaeca zawsze moze wyppwiedziec umowe bez podania przyczyn
Doktor
4 miesiące temu
A co z Ukraińcami wpuszcza sie ich na potęgę a oni zadnych szczepien nie maja
Reo
4 miesiące temu
prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk - to może pracadawca powinien w ramach solidarnosci społecznej, równo podzielić pensje dla wszystkich. Niby wykształcony a jednak zwyczajnie głupi.
Suchy
4 miesiące temu
W niemczech osoba która pracuje w grupie i jest na coś niebezpiecznego chora bądź jest członkiem społeczeństwa zagrożonego pandemią i przyjdzie do pracy jest traktowana tak jak ktoś kto świadomie naraża życie lub zdrowie innych pracowników
Zzz
4 miesiące temu
O jakiej solidarności tu mówimy, skoro szczepienie chroni TYLKO osobę, która się zaszczepiła. Taki człowiek nadal może chodzić i zarażać, więc argument o tym, że ktoś, kto nie chce się zaszczepić, nie solidaryzuje się z resztą i nie dba o ich bezpieczeństwo, jest całkowicie bezzasadny.
Dyskryminacja
4 miesiące temu
Wynajmują dobrych prawników i mają zapewnione milionowe odszkodowania. 100% pewności. Wyrzucenie z pracy bo niewyszczepiony to złamanie co najmniej 7 artykułów Kodeksu Pracy, 5 artykułów Konstytucji oraz 2 artykułów Kodeksu Norymberskiego. Dobra kancelaria adwokacka i pracodawca idzie z torbami.
bEECQiAX
Jack
4 miesiące temu
Natychmiast do sądu z takim pracodawcą
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić