Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka może ściągnąć pieniądze z pensji

487

Nie opłacasz abonamentu RTV? Możesz mieć problem. Tylko w woj. kujawsko-pomorskim od stycznia do listopada tego roku skarbówki wyegzekwowały ponad 770 tys. zł zaległego abonamentu RTV. Najwyższa kwota zajęcia wyniosła ok. 39 tys. zł.

Nie płacisz abonamentu RTV? Skarbówka może ściągnąć pieniądze z pensji
Abonament RTV (Pixabay, Pixabay)

Poczta Polska wysyła wezwania do zapłaty do dłużników abonamentowych - informuje "Gazeta Pomorska". W przesłanym dokumencie podkreślono, że na uregulowanie całej zaległości jest 7 dni.

Jeśli tego nie zrobi, to egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z: nadpłaty podatku dochodowego, rachunku bankowego, emerytury, renty czy pensji - ustaliła "Gazeta Pomorska".

Tylko w regionie kujawsko-pomorskim, od stycznia do listopada 2023 r. urzędy skarbowe na podstawie zaległości abonamentowych dokonały 880 zajęć z wynagrodzeń za pracę, emerytur, rent i rachunków bankowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: e-Urząd Skarbowy już działa. Ważne zmiany w podatkach
- Łączna kwota wyegzekwowana z tego tytułu to ponad 770 tysięcy złotych. Najwyższa jednorazowa kwota zajęcia w 2023 roku wynosiła około 39 tysięcy złotych, a najniższa kilkanaście złotych - mówi Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Kiedy nie trzeba będzie płacić długu abonamentowego?

Zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się z upływem 5 lat. Pod koniec grudnia 2023 r. przedawnią się więc zaległości naliczone od początku 2008 r.

Warto dodać, że wezwania do zapłaty dostaną tylko osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników telewizyjnych i radiowych, ale przestały za nie płacić. Osoby, które nie zarejestrowały odbiorników nie dostaną wezwania.

Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych mogą uzyskać osoby znajdujące się w wykazie osób uprawnionych, które w placówce pocztowej:

  • przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych,
  • przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.

Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych jest oryginał oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych potwierdzony datownikiem placówki pocztowej.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić