Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Nowy lek na COVID-19. Wielka Brytania właśnie go zaakceptowała

42

Paxlovid - tak nazywa się doustny lek na COVID-19, który w piątek zatwierdziła Brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA). Jest on produkowany przez koncern Pfizer. Środek otrzymywać będą osoby, które narażone są na ciężki przebieg choroby.

Nowy lek na COVID-19. Wielka Brytania właśnie go zaakceptowała
Nowy lek na COVID-19. Wielka Brytania już go zaakceptowała (PAP, PAP/EPA/NARONG SANGNAK)

W piątek MHRA zaleciła stosowanie leku na COVID-19 u dorosłych pacjentów, którzy mają łagodne albo umiarkowane objawy choroby. Ma on być podawany osobom, które w sposób szczególny narażone są na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem - podaje Polska Agencja Prasowa.

Zatwierdzony w piątek przez Brytyjczyków lek ma formę doustnej pigułki. Należy go podawać w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów COVID-19. - Teraz dysponujemy kolejnym lekiem antywirusowym na COVID-19, który można podawać doustnie, nie dożylnie. Oznacza to, że taką kurację można prowadzić również poza szpitalem - powiedziała szefowa MHRA June Rain.

Nowy lek na COVID-19. Wielka Brytania już go zaakceptowała

Jak informuje PAP, dotychczasowe badania wykazały, że Paxlovid ma 90 proc. skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji, ciężkiej formie choroby oraz zgonom na COVID-19 w grupie pacjentów wysokiego ryzyka.

Zobacz także: Dr Grzesiowski: Wirus to maszyna do zabijania

Z najnowszych badań koncernu Pfizer, który stoi za zatwierdzonym właśnie lekiem, wynika, że zachowuje on swoje właściwości również w przypadku zakażenia najnowszym wariantem koronawirusa - Omikron.

Wcześniej Paxlovid został zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W połowie grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację dla leku, ale poleciła jego stosowanie w nagłych przypadkach. Nie został on jeszcze zatwierdzony przez europejską agencję do powszechnego użytku.

EMA wyjaśniła, że jej rekomendacja do użycia leku w nagłych sytuacjach ma pomóc organom w poszczególnych krajach w podjęciu decyzji o ewentualnym zezwoleniu na leczenie tym preparatem. Nie muszą one zatem czekać do finalnego zatwierdzenia preparatu przez agencję, co jest szczególne ważne w obliczu ryzyka związanego z nowym szczepem koronawirusa.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić