aktualizacja 

Nowy podatek. Ogromny cios w Polaków

177

Unia Europejska skupia się na tym, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zależność od importu paliw kopalnych. Plany są bardzo ambitne, jednak jeżeli wejdą w życie, to mocno uderzą w kieszeń Polaków - wszystko za sprawą wdrożenia dodatkowego podatku.

Nowy podatek. Ogromny cios w Polaków
Już wkrótce nowy podatek (Getty Images, Kinga Krzeminska)

Od 2005 roku w Unii Europejskiej funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji. To rozwiązanie limituje ilość gazów cieplarnianych, które mogą być transmitowane przez energochłonne sektory przemysłu, producentów energii oraz linie lotnicze.

Ma też dodatkowy cel. Chodzi o zmniejszenie zależności gospodarki od importu paliw kopalnych i zastąpienie ich odnawialnymi źródłami energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostaszewska mówi o zmianach w Polsce, TVP i apeluje do polityków. Padły mocne słowa

Dotychczasowe regulacje okazały się niewystarczające. Właśnie dlatego aktualny system ma być wkrótce zmieniony.

Od 2027 roku obowiązywać będzie ETS 2, który obejmie i rozwiąże problem emisji CO2 ze spalania paliw w budynkach, transporcie drogowym i sektorach dodatkowych - podaje "Strefa Biznesu".

Co praktyce oznaczać będzie ETS2? To rozwiązanie poskutkuje tym, że podatkiem objęte zostaną paliwa kopalne wykorzystywane do ogrzewania gospodarstw domowych (tj. gaz, węgiel, ale i olej opałowy).

Z takich źródeł ciepła wciąż korzysta wiele osób. CEEB donosi, że w Polsce funkcjonuje ponad 3,6 mln kotłów na paliwo stałe i 2,3 mln gazowych.

Ekspert zapowiada. "Polaków czekać będzie trudna decyzja"

Do tematu nowego podatku odniósł się już Tomasz Walczak z CTO Euros Energy. - Polaków czekać będzie trudna decyzja w sprawie wyboru źródła ciepła. Jednak wdrażając odpowiednią edukację oraz rządowe programy i ustawy dla OZE możemy uniknąć katastrofy. Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe - powiedział w rozmowie ze "Strefą Biznesu".

Idealnym przykładem pułapki chwilowych rozwiązań jest gaz. W najbliższych czasie mogą zdarzać się okresy, w których korzystanie z gazu może być tańsze np. z pompy ciepła. Należy wiedzieć, że będzie to bardzo krótkotrwałe i zmieni się drastycznie po wprowadzeniu ETS 2. Wówczas okaże się on droższym źródłem ciepła niż wspomniane już pompy, a różnica w rachunkach będzie z roku na rok rosła - podsumował.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić