Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Pisze Einstein do warszawiaka. List z E=mc2 sprzedany za fortunę

26
Podziel się

List napisany przez Alberta Einsteina, zawierający jego słynne równanie E=mc², został sprzedany na aukcji w USA za ponad 1,2 miliona dolarów (4,4 mln złotych) - trzy razy więcej niż oczekiwano. Był częścią długoletniej polemiki z polsko-amerykańskim naukowcem Ludwikiem Silbersteinem.

Pisze Einstein do warszawiaka. List z E=mc2 sprzedany za fortunę
List Einsteina sprzedano za 1,2 mln dolarów (Getty Images)
bEUSpHBx

Albert Einstein napisał jednostronicowy list w języku niemieckim 26 października 1946 r. Adresowany był on do urodzonego w Warszawie fizyka Ludwika Silbersteina. Wcześniej fizyk zakwestionował niektóre teorie Einsteina. List jest tak ważny dla nauki oraz osób zajmujących się biografią słynnego fizyka, ponieważ zawiera równanie E=mc², udowodnione przez Einsteina.

W tym tygodniu dom aukcyjny RR Auction z siedzibą w Bostonie poinformował, że list został sprzedany na aukcji w USA za ponad 1,2 miliona dolarów (4,4 mln złotych), czyli trzy razy więcej niż oczekiwano. Eksperci twierdzą, że istnieją tylko trzy inne znane przykłady ręcznego zapisania formuł przez słynnego fizyka.

bEUSpHBz
Jest to ważny list zarówno z holograficznego, jak i fizycznego punktu widzenia. Równanie z listu jest najbardziej znanym, jakie kiedykolwiek przedstawiono - napisał dom aukcyjny RR Auction w oświadczeniu.

Równanie jest podstawowym pojęciem w fizyce

Albert Einstein opublikował swoją wersję zasady równoważności masy i energii w pracy wydanej 27 września 1905 r. w "Annalen der Physik". Einstein uważał, że równanie równoważności ma zasadnicze znaczenie. Jednak większość naukowców dostrzegła znaczenie tego równania dopiero około 1930 roku. A teraz jest to jedno z podstawowych równań we współczesnej fizyce.

bEUSpHBF

Polsko-amerykański naukowiec Ludwik Silberstein, do którego Albert Einstein napisał słynny list, zajmował się m.in. ogólną i szczególną teorią względności. W 1935 roku zakwestionował teorię Einsteina, tym samym rozpoczynając dłuższą polemikę. Sprzedany za ponad 4 mln złotych list stanowi jej część.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUSpHCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Dusia 62
6 miesięcy temu
Z tego co wiem,to Einstein nie pracował na tym równaniem sam.Byl jeszcze jego brat Zweistein i Draistein.🤣🤣🤣
Bee
6 miesięcy temu
Wszyscy jesteście mądrale, a co z żoną Einsteina?Może to jej teoria? Była Serbką więc nie powinno być problemu
Dughfjh
6 miesięcy temu
I cóż z tych teorii, i tak rozpieprzymy to wszystko w drobny mak. Nie pomogą żadne teorie, człowiek jest taki głupi ,że niszczy własny,jedyny dom i łudzi się, że oderwie się od ziemi,a w skali, nawet nie kosmosu,a tylko układu słonecznego, oderwaliśmy się na paznokieć . Zresztą wcześniej czy później powybijamy się nawzajem i to dzięki Einsteinowi w dużej mierze.
bEUSpHCb
Darekwysoki
6 miesięcy temu
Nowa metoda dzielenia została wymyślona w byłym województwie konińskim w latach osiemdziesiątych XX wieku. Inna metoda jest w "MATEMATYKA PORADNIK ENCYKLOPEDYCZNY".
Stef
6 miesięcy temu
Znajomy sprzedał 4 listy za 50 tys euro każdy. Była to korespondencja pomiędzy Einsteinem a jego dziadkiem fizykiem,ktory był skolei synem fizyka z nagroda Nobla.Nie wiem czy był tam wzór czy wymiany pogladow. Wiem tylko o cenie i że to załatwiał dom akcyjny i że wielu chętnych jakps nie było. Kupiła to firma chyba z IT branży. Było to w tamtym roku. I zachodzi pytanie, czy te listy były więcej warte czy faktycznie "tylko" 200 tys Euro za wszystko.
Morfeusz
6 miesięcy temu
Żydzi zrobili z ajsztajna bohatera A tak naprawdę bohaterem nie jest bo ponad połowę patentów ukradł, co niektóre wykupili od nikoli Tesli ktory był największym geniuszem, wszech czasow obaj rywalizowali,ale tak naprawdę Tesla był geniuszem,dlatego musiał umrzeć ,bo żydom należy się pierwszenstwo
Pfff
7 miesięcy temu
Macie ludzie zajebiste problemy hahshaha ważne czy był Niemcem czy może Polakiem czy tam jeszcze kims innym. Tesla Nikola Tesla czy ważne że Sebrb????? Nie nie ważne wazne ze do dziś to co zrobili kręci naszym światem ot to
121212
7 miesięcy temu
To co ludzie wymyślili, już mi wystarczy. W kosmos lecieć nie chcę,bo mamy już na ziemi( to co się dzieje)
Krisis
7 miesięcy temu
Einstein pracował w urzędzie potentowym, to były dzikie czasy, kto wie?
Astrodomine
7 miesięcy temu
Ciekawe ile byłyby warte podpisy Bolka,kiedy donosił na kolegów albo kupony totolotka, które skreślał
Jojo
7 miesięcy temu
Ciekawe ile lajkow dostanę 🤔
Ten Ajnsztajn
7 miesięcy temu
to nic innego nie umiał tylko e=mc2. A i tak to tylko 1/3 całego wzoru.
GENIUSZ
7 miesięcy temu
To nie na polskie tęgie głowy - u nas Ziemia jest wciąż jeszcze płaska. Nikt nie rozumie pojęcia czasoprzestrzeń ani tego, że wszystko jest w spadku swobodnym, że masa zakrzywia przestrzeń i że czas biegnie inaczej dla obiektów poruszających się z prędkościami bliskimi prędkości światła. Rzucanie pereł przed wieprze. Einstein był geniuszem wszechczasów. Ze współczesnych - tylko kwantową teorię pola można porównać w stopniu rewolucyjności z jego Teorią Względności. Widział rzeczy, których nikt z was nigdy nie zobaczy choćby patrzył milion lat. Efekt fotoelektryczny, czyli panele słoneczne to też jego zasługa.
bEUSpHBT
M.. M. Teuber...
7 miesięcy temu
Einstein urodzil Sie w Ulm w Niemczech mial dwa obywatelstwa szwajcarskie I amerykanskie z Polakami nie mial nic wspolnego. Polacy maja dosc swoich wybitnych postaci jak Szopen czy Kopernik, ze nie maja potrzeby dowartosciowywania swojego ego obcymi. M
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić