o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

Podwyżki dla seniorów największe od 10 lat! Waloryzacja, jakiej nie przewidział rząd

39
Podziel się

Nie 3,84 proc., jak zakładał rząd Mateusza Morawieckiego, a 4,24 proc. wyniesie tegoroczna waloryzacja. Zobacz jaką podwyżkę dostaną emeryci po 1 marca.

Podwyżki dla seniorów największe od 10 lat! Waloryzacja, jakiej nie przewidział rząd
Waloryzacja wyższa, niż zakładano. (PAP, Andrzej Grygiel)
bEEskQZh

Prognozy się nie sprawdziły. Seniorzy dostaną więcej pieniędzy, niż zakładał rząd.

Marcowa waloryzacja - według wstępnych założeń - miała wynosić 3,84 proc. Na każde 1000 zł renty i emerytury miały być podnoszone o 38 zł 40 groszy.

Skąd zmiana? Wskaźnik waloryzacji odpowiada głównie inflacji, czyli wzrostowi cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (również w poprzednim roku kalendarzowym).

bEEskQZj
Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

W momencie publikowania prognoz rządu nie znaliśmy jeszcze wszystkich danych. We wtorek Główny Urząd Statystyczny pokazał ostatnie oficjalne brakujące liczby - wzrost wynagrodzenia za ostatni rok. Ten wyniósł 1,7 proc.

bEEskQZp

W połowie stycznia poznaliśmy już dane dot. inflacji emeryckiej. GUS tworzy koszyk dóbr, które kupują seniorzy i na tej podstawie liczy wzrost cen. Inflacja emerycka wyniosła 3,9 proc.

Dzięki dzisiejszemu wskaźnikowi, pokazanemu przez GUS, poznaliśmy ostateczną wysokość waloryzacji rent i emerytur. Wyniesie ona 4.24 proc, czyli więcej, niż szacował rząd. Jest to wysoki, ale nie rekordowy wskaźnik. Dla seniorów jest to oczywiście dobra wiadomość - mówi money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Co 4,24 proc. waloryzacji daje seniorom? Na każdy tysiąc złotych świadczenia to 42,4 zł podwyżki (brutto, czyli przed opodatkowaniem).

bEEskQZq

Masz 1,5 tys. zł emerytury? Po waloryzacji zobaczysz 1563 zł. To 63 zł więcej każdego miesiąca, w skali roku 756 zł więcej do wydania.

Masz 2 tys. zł emerytury? Waloryzacja da około 85 zł podwyżki co miesiąc. W skali roku to 1 tys. 20 zł więcej do wydania. Bogatsi seniorzy, którzy mają powyżej 5 tys. zł świadczenia, po waloryzacji dostaną przelewy o blisko 212 zł większe (wszystkie kwoty brutto).

bEEskQZr

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji jest najwyższy od dekady. Najwyższy w historii wskaźnik waloryzacji zanotowano w 2001 roku, kiedy emeryci dostali podwyżki o ponad 12 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEskQZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Lusia
8 miesięcy temu
Rządam tyle procent rewaloryzacji co dostaje kler i oczywiscie bez podatku!! NAMAWIAM wszystkich emerytów na zbiorowy pozew do sądu o nierówne traktowanie obywateli i wypłacenie różnicy za wszystkie lata!!!!
emeryt
8 miesięcy temu
Emeryt,aby "tych" wszystkich decydentów z Wiejskiej szlak trafił i nie zaznali spokoju NIGDY.
Yogi
8 miesięcy temu
Miało nie byc Tvp info a nie ma tvn24 i gitara Tvn to dno
bEEskQZL
rencista
8 miesięcy temu
Wzrosną , ciemny lud to kupi ,a w sklepach ceny do góry
pytanie
8 miesięcy temu
GDZIE SĄ odkładane = zabierane co roku składki na ubezpieczenie zdrowotne ???!!! Za rok zabrali mi 2236 zł a u lekarza byłem raz ,można sprawdzać wizyty .Za resztę mógłbym pójść prywatnie do stomatologa ale gdzie jest kasa???
Pis
8 miesięcy temu
PiS ponad wszystko. Jedyni dają, ale co tam nowe podatki to pikuś, 100 zł warte 70 zł. Alleluja i do urn, PiS na zawsze tak!!! Panu Jarkowi pomnik, za walkę o dobro narodu, a lewaki wypad na zachód. My prawdziwi Polacy za miskę ryżu przeżyjemy.
economy
8 miesięcy temu
Najwyższej inflacji w UE jaką mamy obecnie tez nie przewidział.
danka
8 miesięcy temu
Tendencyjny,pro pisowski tytuł i bzdurny artykuł, za PO-PSL waloryzacj byl znacznie wyższa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rentier
8 miesięcy temu
Mam 1900zł. emerytury. Dostanę jakieś 80 zł. podwyżki. Problem w tym, że w stosunku do ubiegłego roku, ta podwyżka już dawno została pożarta przez te wszystkie podatki, składki, opłaty i inne nakładane przez "rząd" daniny. Moja siła nabywcza spadła i ta podwyżka jej nie wyrówna. Mówiąc prościej, jestem i tak, mimo tej podwyżki, biedniejszy niż w roku ubiegłym.
DLACZEGO???
8 miesięcy temu
Dlaczego o2 wylamuje się z protestu przeciwko nowemu podatku od reklam???? Od dzisiaj wszystkie szanowane portale w internecie, radio i TV nie mylić z TVP protestują do odwołania.
real
8 miesięcy temu
A ile odkładałeś dla ZUSu ?
grecs
8 miesięcy temu
Za rzadow PO-PSL byla najwyzsza waloryzacja 6,1%, srednia waloryzacja za 8 lat 3,53% / bez uwzglednienia 1 roku, gdyz byla waloryzacja kwotowa 71 zl. dla wszystkich /. Waloryzacja za rzadow pis wlacznie z 2021r. to 2,39%....roznica znaczna na korzysc PO, mimo, ze byl potezny kryzys swiatowy. Ale pis o tym woli milczec...
wlod
8 miesięcy temu
Super, przepaść po między emerytami się powiększa. Podwyżki powinny być kwotowe a nie procentowe.
bEEskQZD
HTC
8 miesięcy temu
A jak generał ma 13 tys emerytury to ile tej podwyżki dostanę? Jak tu żyć?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić