Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Polacy zdjęli maseczki. Już prawie nikt nie przestrzega zasad

38
Podziel się:

Obowiązek zakrywania ust i nosa wciąż obowiązuje, jednak wielu Polaków porzuciło korzystanie z maseczek. Szczególnie było to widać podczas ostatniego, gorącego weekendu. Mnóstwo osób czas spędziło w tłumie, rzadko stosując się do zasad.

Polacy nie noszą już maseczek. Zapomnieli o koronawirusie?
Polacy nie noszą już maseczek. Zapomnieli o koronawirusie? (WP)

Na nadmorskich plażach, bulwarach, deptakach czy nad jeziorami było tak wielu ludzi, że o odległościach można było zapomnieć. Na dowód czytelnik przesłał nam na #dziejesie zdjęcie zrobione nad Zalewem Bagry w Krakowie (fotografia na górze artykułu). Tłok, ścisk, człowiek na człowieku.

Przy takiej temperaturze noszenie maseczki to katorga, ale zasady są jasne – nie ma dwumetrowej odległości od innych ludzi, trzeba ją założyć. Z kolei w zamkniętych pomieszczeniach zakładamy maseczkę i nie ma znaczenia, czy utrzymujemy odległość od innych osób. Wokół nas, niestety, nic się nie zmieniło i nadal notowane są przypadki zarażeń kornawirusem.

W sklepach nie ma rękawiczek dla klientów, a na brak maseczki nikt nie zwraca uwagi - to wnioski z badania, które na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła w całym kraju pracownia UCE Research.

Zobacz także: Obejrzyj: Maseczki w sklepach to fikcja. Minister komentuje

Ankieterzy sprawdzili w prawie 300 sklepach w całej Polsce, jak wygląda egzekwowanie przepisów w praktyce. Wcielili się w nich rolę "tajemniczego klienta". W ramach małej prowokacji dziennikarskiej zaczepiali też pracowników sklepów, pytając czemu nie reagują na brak maseczek u klientów.

Okazało się, że w małych sklepach, w których pod tym kątem sytuacja jest najgorsza, tylko w 5 proc. sytuacji pracownik zareagował na brak maseczki u klienta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(38)
lekarz
2 lata temu
Hej małolaty, wszechwiedzące mądrale, dla was nie istnieje żaden wirus bo jesteście jeszcze młodzi i zakażenie przechodzicie bezobjawowo. Jednak nie zdajecie sobie sprawy, że jesteście chodzącymi bombami z możliwością zarażenia swoich rodziców czy dziadków.
Realistka
2 lata temu
No właśnie w upalny weekend... Ciekawa jestem jak mieli by ludzie oddychać w tych maskach na plaży?! Ledwo do sklepu czasem zakładam (bo w nie ktorych bez tego gówna wypraszają) i twarz cała mokra a o ciężkim oddechu już nie wspomnę...
w pis_du
2 lata temu
Ojtam...co bug da!
Jona
2 lata temu
Lidl Szklarska Poręba - prawqdziwe eldorado. Notoryczny brak płynu do dezynfekcji, od dawna personel nie reaguje na brak maseczek wśród klientów. Zapraszamy tam szanownych kontrolerów.
AdamThe1st
2 lata temu
No i co? Nagły wzrost zachorowań? Nie! Nic się nie dzieje. Dalej tylko na Śląsku chorują. Cała ta korona to ściema. Ludzie obudźcie się i nie dajcie sobą manipulować.
Sawa
2 lata temu
Z ktorego roku to zdjęcie? Hahahaha
Macias
2 lata temu
Tak a jak był wieczór wyborczy to w żadnym ze sztabów nie mieli masek i stali jak w ruskim okopie chlop przy chlopie a tu larum kto się boi niech siedzi w domu
Koalicja
2 lata temu
ściema, ściema, wielkie oszukiwanie ludzi przez brodacza z podkrążonymi oczami celem wzbogacania się .
qwerty
2 lata temu
A czytelnik przestrzegał zasady?
art
2 lata temu
i bardzo dobrze, niech skończy się wreszcie ta tragikomedia ze zliczaniem przeziębienia.....
jaaaaa
2 lata temu
i bardzo dobrze moze sie wreszcie ludzie obudza....
Aha
2 lata temu
Teraz to wszyscy cwani, a jak mówione było w marcu/kwietniu że to trochę ściema, że większość restrykcji jest bez sensu to był lincz i sr...e po gaciach, że korona nas zabije i cały świat. Ludzie jak karaluchy chowali się po kątach. Pokolenia się zmieniają, lata lecą i dalej 80% jest podatna na manipulacje (TV, radio, Internet) i tylko 20% jakoś myśli. Czy to historia, czy wykształcenie nic nie uczą, wciąż ten sam podatny na manipulacje lud.
Łukasz
2 lata temu
Zacznijmy od tego, że nie ma podstawy karnej do nakładania kar na obywateli za nie używanie masek...
NINA
2 lata temu
I bardzo dobrze wmawiaja tylko ludziom bzdury a nie powiedza prawdy co niektorzy co dobrze wiedza co sie dzieje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić