aktualizacja 

Przyszedł rachunek za gaz. Gdy zobaczyli kwotę, zapadła decyzja

518

Było 1400 a jest 10,5 tysiąca złotych. Taki rachunek za gaz dostali właśnie właściciele gdańskiej restauracji Czardasz. A to o nich Magda Gessler mówiła: "Tak dobrej kuchni węgierskiej nie ma nigdzie". I wszystko wskazuje na to, że pysznego jedzenia już więcej nie będzie. Po podwyżkach, właściciele żegnają klientów i od Wigilii zapowiadają zamknięcie.

Przyszedł rachunek za gaz. Gdy zobaczyli kwotę, zapadła decyzja
Restauracja Czardasz z Gdańska zamyka się po 51 latach (Facebook, facebook)

O tym, że Czardasz to kultowy lokal świadczyć mogą księgi pamiątkowe zapisywane przez gości od lat 70-tych i ponad półwieczna obecność lokalu na gastronomicznej mapie Polski. "Tutaj się po prostu bywało" - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą menadżer lokalu Łukasz Szewczyk i wspomina, że gdy lokal w swej stylistyce nawiązujący do peerelowskiej świetności zaczął podupadać i tracił klientów, pomogła Magda Gessler.

Znana restauratorka z odsieczą na Przymorze przybyła w 2015 roku. I wtedy nastała prawdziwa era węgiersko-polskiego przymierza w kuchni, którą właściciele i pracownicy lokalu potrafili dobrze wykorzystać.

Pod koniec odcinka znana restauratorka nie kryła zachwytów i o Czardaszu mówiła tak:

Węgry aż kipią. Wszystko smakuje jak na Węgrzech albo jeszcze lepiej. Jest kolorowo, pysznie, ostro, pikantnie i sympatycznie.

Lokal dawał radę mimo pandemii i innych trudności dotykających tak licznie branżę gastronomiczną w ostatnim czasie. Jednak 7 listopada na swoim fanpejdżu właściciele opublikowali taki komunikat:

Kochani, Święta Bożego Narodzenia już nie długo, więc przygotowaliśmy dla was ofertę garmażu na wynos. Niestety, będzie to nasza ostatnia oferta. Chcieliśmy przekazać Wam smutną wiadomość. Z powodu stale rosnących kosztów, z dniem 23.12.2022 r. zamykamy naszą restaurację na stałe. Dziękujemy Wam za te wszystkie lata.

Jednym z powodów są stale rosnące rachunki za media. Podwyżka za gaz, jaką otrzymał lokal jest pięciokrotna, a menadżer i właściciele są przekonani, że na tym się nie skończy.

Podcięto nam skrzydła. A przecież kolejny rok przyniósłby kolejne podwyżki. - komentuje Łukasz Szewczyk w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" – Dlatego zdecydowaliśmy, że zamykamy lokal. To trudna decyzja, jest smutek i rozgoryczenie.

Wraz z zamknięciem Czardasza, pracę utraci sześć osób.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić