aktualizacja 

Rodzice się załamią. Chodzi o 300 plus

40

Druga połowa sierpnia to czas, kiedy rodzice powoli szykują dzieci do szkoły. Tymczasem inflacja nie ominęła również artykułów szkolnych. Wyprawki szkolne są droższe o 20-30 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Tymczasem Polacy są gotowi przeznaczyć na ten cel tylko 4 proc. więcej.

Rodzice się załamią. Chodzi o 300 plus
300 plus to już za mało. Wyprawka szkolna nigdy nie była tak droga (Pixabay)

To nie jest dobra informacja dla rodziców. Ceny w sklepach papierniczych poszybowały, co ma związek z ostatnimi podwyżkami cen papieru. Zeszyty są nawet dwa razy droższe niż przed rokiem. Inflacja nie ominęła też innych przyborów szkolnych. Niepokojące dane przedstawiła "Rzeczpospolita".

Średnio wyprawki szkolne są już 20–30 proc. droższe, przy inflacji 15,5 proc. - informuje dziennik.

300 plus to już za mało. Wyprawka szkolna nigdy nie była tak droga

Chociaż nie ma jeszcze połowy sierpnia, to w hipermarketach i dyskontach można już znaleźć artykuły szkolne. Ta najtańsze znikają ze sklepowych półek w ekspresowym tempie. Z badania Barometr Providenta, na które powołuje się "Rz", wynika, że powrót do szkoły jednego ucznia to wydatek rzędu 347 zł.

Wyliczenia badania Barometr Providenta wskazują, że program "Dobry Start", w ramach którego rodzice mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną, nie wystarcza już na skompletowanie niezbędnych przedmiotów do szkoły.

Co trzeci spytany przez nas opiekun zamierza przeznaczyć na wyprawkę dla jednego dziecka budżet w wysokości do 300 zł, co piąty do 500 zł, a jeszcze więcej chce wydać 16,1 proc. rodziców - mówi "Rz" Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.

Inflacja wpływa na plany rodziców. Większość z nich zakłada, że "początek roku szkolnego może kosztować więcej niż ostatnio". Jeszcze przed rokiem 63 proc. deklarowało zakup wyłącznie nowych produktów, w tym roku - 50 proc., a blisko 40 proc. postawi i na produkty nowe, i na używane.

Okazuje się, że przy szkolnych zakupach kluczowym kryterium wyboru jest cena - wskazuje na nią aż 68,2 proc. rodziców, czyli 4,7 pkt proc. więcej niż przed rokiem.

Zobacz także: Wydajemy tyle samo. Ale wyjeżdżamy na krócej
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić