Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Tyle wynosi dług Polski. Ile musimy oddać jako naród?

169
Podziel się:

Wzrasta dług Polski - zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Polska metodologia wskazuje na to, że przekroczył już 1,15 bln złotych. Takie informacje przekazało Ministerstwo Finansów.

Tyle wynosi dług Polski. Ile musimy oddać jako naród?
Premier Mateusz Morawiecki (PAP)

"Licznik długu ciągle bije i oddala się od granicy okrągłego biliona złotych" - donosi Ministerstwo Finansów. "Na koniec marca państwowy dług publiczny (PDP) wyniósł dokładnie 1 bln 152 mld zł" - dodano.

ISB News, na który powołuje się money.pl, spostrzega, że w porównaniu ze statystykami z końca 2020 roku dług urósł o 40,85 mld zł, czyli o około 3,7 proc. Warto zauważyć, że jeszcze większy jest dług EPD (sektora instytucji rządowych i samorządowych). Na koniec marca wyniósł 1 bln 389 mld zł. Wzrósł też mocniej, bo o 4 proc., czyli około 53,7 mld zł.

Rząd już wiele razy zaznaczał, że jednym z priorytetów jest zmniejszenie zadłużenia zagranicznego. Ta kwestia jest bardziej problematyczna niż krajowa. Wiadomo, że w pierwszym kwartale to się nie udało.

Dług zagraniczny wyniósł 306,44 mld zł. W kwartał wzrósł o 18,2 mld zł (+6,3 proc.). Jak podaje ISB News, Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jest to związane z zaciągnięciem pożyczek z Komisji Europejskiej.

Dług zagraniczny znacznie wzrósł. Dlaczego?

Powodów znacznego wzrostu długu zagranicznego jest kilka. To również wypadkowa: wykupu obligacji o wartości 2,2 mld euro oraz 50 mld jenów i osłabienia złotego wobec niektórych walut.

Na koniec pierwszego kwartału 2021 udział długu zagranicznego w PDP wyniósł 26,6 proc., co oznaczało wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wzrost udziału długu zagranicznego był głównie wynikiem wyższej dynamiki wzrostu długu zagranicznego niż krajowego - zaznacza Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(169)
wiktor
rok temu
ta sytuacja może dotknąć każdego, moja siostra właśnie przeżyła całą taką historię, ale dzięki rozsądnemu windykatorowi kruku - udało się ten temat zamknąć
Dyh
rok temu
Nic nie jesteśmy nikomu winni jako naród. To my się zadłużaliśmy czy te rządowe indywidua? Niech oni oddają szmal.
Prosto z most...
rok temu
PIS naz zadłuża, a sami się bogacą. Mafia.
bar
rok temu
te długi były już wcześniej a mimo wszystko Kopaczowa i Komorowski wozili pieniądze na Ukrainę kiedy będą spłacać?
nie płacić
rok temu
Elity reżimowe nakradły się ile wlezie i więcej, a teraz każą spłacać gigantyczne zagraniczne długi biednym pracującym Polakom, którzy nie mają nic wspólnego z tymi pożyczkami.
kilio
rok temu
Mnie proszę do tego nie mieszać. Żyję od wypłaty do wypłaty, nie pożyczam, ograniczam się, nie żyję ponad stan. Płacę podatki, ubezpieczalnię, różne ZUSY i wszystko to jest przez naszych władców przebimbane.
Olo
rok temu
Panie Morawiecki na co te pieniądze z długu? Bo my jako obywatele nie odczuwamy kompletnie zmiany na lepsze?
jaśko
rok temu
"Do tej pory mogliśmy jedynie się domyślać, jaki jest prawdziwy stan zadłużenia Polski. Teraz, na wyraźne polecenie UE, analitycy Głównego Urzędu Statystycznego nie mieli wyjścia i pierwszy raz w historii oszacowali ukryty dług naszego kraju. Suma jest gigantyczna - to 4,96 biliona złotych, czyli 276 proc. polskiego PKB."20 kwietnia 2018 godzi. publikacji 17:19
jaśko
rok temu
a gdzie mój wpis?
Realista
rok temu
PO tez kradlo i tez zadluzalo. PiS i PO to Ci sami zlodzieje
gosc
rok temu
Ja nic nie muszę oddawać. Niech oddają ci co ten dług zaciągnęli. PIS -owcy się bogacą e trakcie swych rządów więc będą mieli z czego oddawać.
744
rok temu
447
mam kredyt a ...
rok temu
Jako Naród ?? ja mam swoje kredyty i z nimi się borykam jak tylko mogę a mam cos oddawać co na wiejskiej się pożyczali jak się życzali niech sami oddają a mnie to nie mieszają
emerytka
rok temu
rzad i caly pis oraz ich rodzinki niech oddaja kase poniewaz oni najwiecej korzystaja.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić