Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Rząd PiS wprowadził podatek. Tego się nie spodziewał

617
Podziel się:

W roku 2021 władze wprowadziły podatek cukrowy, który podwyższył ceny napoi. Rząd zakładał, że budżet zyska w ten sposób ok. 3 mld zł. Okazuje się jednak, że wpływy będą mniejsze od oczekiwanych. Wpływ na to miały dwa czynniki.

Rząd PiS wprowadził podatek. Tego się nie spodziewał
Podatek cukrowy przegrał z "genem sprzeciwu". Wpływy mniejsze od oczekiwanych

Podatek cukrowy zaczął obowiązywać 1 stycznia 2021 roku, co wywołało podwyżkę cen napojów w polskich sklepach. Te zawierające substancje słodzące, taurynę czy kofeinę nagle podrożały o co najmniej kilkadziesiąt groszy, niektóre nawet o kilka złotych.

Oficjalnie rząd tłumaczył nową daninę dbaniem o zdrowie Polaków. Władze uznały bowiem, że spożywamy zbyt dużą ilość słodzonych napoi, co z kolei sprzyja m.in. otyłości i chorobom. Podatek cukrowy miał sprawić, że część społeczeństwa porzuci niezdrowe napoje, a przy okazji zyskać miał budżet państwa. Szacowano, że wpływy z daniny wyniosą nawet 3 mld zł.

Podatek cukrowy przegrał z "genem sprzeciwu". Wpływy mniejsze od oczekiwanych

Tymczasem, jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", rząd się przeliczył. Wpływy do budżetu z tytułu nowego podatku będą mniejsze od oczekiwanych. Wynika to z dwóch faktów. Polacy po podwyżkach cen napojów zrezygnowali z zakupów tego typu produktów. Drugi, niemniej ważny czynnik, to zmiana receptury. Producenci napojów nieco zmodyfikowali składy swoich produktów, aby płacić mniejszy podatek.

Zobacz także: Śnieżne rolki uchwycone niedaleko Wałcza. Tak powstaje niezwykle rzadkie zjawisko

Z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że do końca listopada 2021 roku rząd otrzymał z tytułu podatku cukrowego tylko 1,339 mld zł. Z wstępnych założeń wynika, że finalnie przez cały rok budżet państwa na daninie zyska ok. 1,46 mld zł. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwano.

Eksperci, których w tej sprawie przepytał "DGP", twierdzą, że u Polaków zwyciężył "gen sprzeciwu". Wyższe ceny napojów sprawiły, że Polacy zaczęli szukać innych produktów albo też całkowicie zrezygnowali z zakupów, aby nie płacić tak wysokich stawek.

Jak zauważył dziennik, rezygnacja z zakupów wpłynęła też na to, że spadły przychody państwa z tytułu podatku VAT, podatku handlowego oraz CIT.

Rząd nie powinien jednak narzekać - w końcu w daninie chodziło o zdrowie Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(617)
przemo
6 miesięcy temu
zastanawia mnie dlaczego akurat podatek cukrowy od napoi. A batony mars snickers czekolady i inne słodycze to cukru nie mają dziwne
Podatek cukro...
6 miesięcy temu
Ludzie mają prawo żyć tak jak chcą jak ktoś lubi napoje z cukrem to nie można karać takich ludzi wprowadzając jakieś absurdalne podatki, których efekt jest odwrotny od zamierzonego .
.....
6 miesięcy temu
Na szczęście zostaje jeszcze paliwo, tu zawsze można "wydoić" obywateli. Ciekawe na co liczą z większą akcyzą na papierosy i alkohol, może na kolejny sukces w trosce o zdrowie społeczeństwa?
Jak prohibicj...
6 miesięcy temu
Uszczęśliwianie na siłę zawsze kończy się porażką. Z alkoholem będzie to samo podwyżki niczego nie poprawią, jedynie ożywią szarą strefę .Tak jak to było w USA z prohibicją niczego nie zmieniła, a przyczyniła się do narodzin mafii , która działa do dziś.
dziadek
6 miesięcy temu
Pojechałem na działkę, zerwałem aronie, jeżynę i zrobiłem super soki, za darmo. Nie dotykam z marketów.
oki
6 miesięcy temu
oki podatek od cukru podniósł ceny napoi / tylko dla czego przy okazji zdrożały napoje bezcukrowe ? cola 0cukru kosztuje tyle co normalna słodzona absurt
obs
6 miesięcy temu
rząd pis ,rząd po myślałem że mieszkam w Polsce
Emeryt
6 miesięcy temu
Apel do rządu:Nie okradajcie mnie ,a sam zadbam o swoje zdrowie ,bez waszych pseudomedyków.Gdzie są odsetki od naszych wkladów ?
PL.
6 miesięcy temu
Ograniczyłem picie Colki nie będą napychal kabza rządzącym i zdrowie zaoszczędzę ;D
Podłość i Szc...
6 miesięcy temu
Podatek na cukier sprawił, że masowo jest on zastępowany syropem glukozowo-fruktozowym, który UZALEŻNIA, POWODUJE OTYŁOŚĆ, JEST RAKOTWÓRCZY w nadmiarze! A że jest go za dużo, to pewne - znajdziecie go nawet w wędlinach (nadaje smaczek, ładny kolor, zwłaszcza skórki i KONSERWUJE).
ELWA
6 miesięcy temu
I gitara, tak trzymać
Psy i Suki
6 miesięcy temu
w 2021 kupiłem dokładnie 3 butelki, rok wcześniej kilkadziesiąt. sklepy dodatkowo podniosły jeszcze marżę więc zrezygnowałem
HUBAL
6 miesięcy temu
Niedługo Mateuszem wprowadzi podatek cukrowy na wodę z kranu bo ma zduzo cukru.
HUBAL
6 miesięcy temu
Kolejny podatek nalozony na obywateli zlodzieje nic więcej dodać.Będą mieli na swoje podwyżki, brudna TVP PIS, Rydzola i nie ne pomysly
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić