Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Rząd zapowiada rewolucję. Kontrowersyjna reforma może zaboleć Polaków

232
Podziel się:

Niebawem nawet milion zleceniobiorców może dostać po kieszeni! Wszystko za sprawą tego, że minister rodziny Marlena Maląg chce wdrożyć odkładany od lat pomysł na pełne składki ZUS od przychodów z kilku umów, o czym donosi "Rzeczpospolita".

Rząd zapowiada rewolucję. Kontrowersyjna reforma może zaboleć Polaków
Mateusz Morawiecki (PAP)

"Rzeczpospolita" spostrzega, że minister rodziny Marlena Maląg przekazała do konsultacji społecznych Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 rok. Właśnie w nim zamieszczono zapowiedź zmian.

Zamysł jest taki, by poprzez pełne oskładkowanie umów zleceń poprawić ochronę ubezpieczeniową tych osób, dla których takie umowy są głównym źródłem utrzymania. Nowe rozwiązanie ma pomóc również tym, którzy dorabiają po godzinach do etatu. Szacuje się, że może chodzić nawet o milion Polaków!

Warto odnotować, że to już kolejna przymiarka rządu do tej reformy. Wcześniej nie udało się jej wprowadzić.

Pierwotnie była ona zaplanowana na 2018 r., jednak ze względu na obniżenie wynagrodzeń zleceniobiorców rząd ją przełożył - podkreśla "Rz".

Te wyliczenia zaniepokoją zleceniobiorców

"Rz" wyliczyła, że po wprowadzeniu zmian osoba dorabiająca na zleceniu np. 3 tys. zł brutto, "na rękę" otrzyma 2266 zł, a więc blisko o 300 zł mniej niż aktualnie.

Dzięki nowym przepisom do kasy ZUS wpłynęłyby dodatkowo 4 mld zł w skali roku. Byłaby to kolejna po Polskim Ładzie obniżka wynagrodzeń zleceniobiorców, którzy od początku tego roku płacą pełną składkę zdrowotną od swoich przychodów i nie mają prawa do ulgi dla klasy średniej - zaznaczono.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(232)
racjonalista
5 miesięcy temu
Nie dość, że umowa śmieciowa to pożal się rozwiązanie - brak płatnego urlopu, to jeszcze ludzi za takie ryzyko okradają... - w firmie, w której pracuję w styczniu 2022r. osoby dostały po 1500zł wypłaty, zamiast przeciętnego w wysokości około 3000zł (a opłaty za wynajmowane mieszkanie oczywiście większe niż wypłata...).
Zbyszek
5 miesięcy temu
Przeżyłem komunę i stan wojenny. Przeżyłem Tuska i Kaczyńskiego pewnie przeżyje ale nigdy nie sądziłem że rząd będzie zachęcał swoimi działaniami do przejścia do szafej strefy i promował nieróbstwo.
Gumke
5 miesięcy temu
To cala plejada rewolucjonistow , ale nie martwie sie tym bo niedlugo wybory i zamienia sie stolkami ..... przyjda inni napewno "lepsi"
Mapka
5 miesięcy temu
Mnie chcieli dać umowę zlecenia i nie płacić składek zdrowotnych, z urzędu pracy by mnie wykreślili i dupa w kratkę
roadstar
5 miesięcy temu
PIS DOŚĆ WASZEGO RZĄDZENIA
gyikgk
5 miesięcy temu
opieka ui ubezp to fikcja w tym kraju wiec tylko wyciaganie kasy
Przekret
5 miesięcy temu
Ludzie o co wy podjęcie przecież umowa zlecenia to jest cwaniactwo pracodawców zamysł był tych umów ,że jakieś prace sezonowe itp ,a niektórzy latami pracują na umowie zlecenie zawodowo . Przykład jak mnie w formie my pracujemy normalnie na umowę o pracę i opłacamy wszystkie składki u zarabiamy około 3200-3800zl netto zależy od miesiąca ,a są też osoby co wykonują tą samą pracę ,ale z firm zewnętrznych którzy zarobią więcej niż my i jeszcze ich firma zarobi ,a więc jak na moje umowy zlecenie to jeden wielki przekręt.
Jarząbek
5 miesięcy temu
Przypominam ze Morawiecki zawsze się podpisuje pod pomysłami które maja wejść w życie. Jest szefem ministrów i wie co się dzieje.
***** ***
5 miesięcy temu
A może składki zdrowotne płacił by każdy ??? Bo rolnik nie , dzieci nie itd...
Przedsiębiorc...
5 miesięcy temu
Trzeba zawiesić działalność i stanąć w kolejce po zasiłek.W Polsce nie opłaca się pracować.
Tomek
5 miesięcy temu
Nigdy jeszcze w Polsce tak niewielu nie zrobiło tak dużo złego dla tak wielu. PiS nienawidzi inteligentnej części społeczeństwa. PiS chce być jedyną grupą ludzi którzy coś posiadają, resztę trzeba okraść. Edukację zniszczyć, bo ludzie inteligentni i posiadający podstawy wiedzy nigdy na nich nie zagłosują. Ludzie inteligentni, pracujący, posiadający firmy i majątki to dla PiS cwaniaki, gorszy sort, wielkomiejska elita. Komuna od 7 lat w Polsce znów kwitnie.
Adse
5 miesięcy temu
Jednym słowem - złodziejstwo.
Andrzej
5 miesięcy temu
Zły tytuł. Słowo reforma ma znaczenie pozytywne. Nowe propozycje nieładowców to kolejne okradanie pracowitych ludzi. A to jest barbarzyństwo.
pawel-
5 miesięcy temu
ja też chcę działkę od kościoła świętego z Wrocławia+++
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić