Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KKG
|

Składki na ZUS w górę. Przedsiębiorcy na "ścieżce zdrowia"

26
Podziel się:

Szykuje się kolejne uderzenie w polskie firmy. Przedsiębiorców czeka wzrost składek na ZUS. Wszystkiemu winien jest wzrost wynagrodzeń ogłoszony przez GUS.

Składki na ZUS w górę. Przedsiębiorcy na "ścieżce zdrowia"
Dla zmagających się ze zmianami podatkowymi w Polskim Ładzie przedsiębiorców nie mamy dobrych wieści: czekają was wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej (money.pl, Rafał Parczewski)

Główny Urząd Statystyczny podał dane o przeciętnym wynagrodzeniu, które jest podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej. Zgodnie z ostatnim odczytem, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w końcówce ubiegłego roku 6221,04 zł.

Wzrost kosztów prowadzenia działalności

To właśnie w oparciu o te dane wyliczana jest składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz także: ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja

Dla zmagających się ze zmianami podatkowymi w Polskim Ładzie przedsiębiorców nie mamy dobrych wieści: czekają was wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wiadomo, do wyliczenia składki zdrowotnej podstawą jest 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość składki to 9 proc. podstawy, a więc 75 proc. z 6221,04, czyli 4665,78 zł. Wzrastają także inne składki: emerytalna z 615,93 zł na 693,58 zł, rentowa z 252 zł na 284,26 zł, chorobowa z 77,31 zł na 87,05 zł i wypadkowa z 52,70 na 59,34 zł.

Przedsiębiorcy na "ścieżce zdrowia"

W związku ze zmianami z Polskiego Ładu Polacy wraz z nadejściem nowego roku mają prawdziwą "ścieżkę zdrowia". Ministerstwo Finansów pracuje nad nową koncepcją wyrównania Polakom ubytków w dochodach spowodowanych Polskim Ładem.

Przewiduje ona stworzenie jednej, uniwersalnej ulgi podatkowej dla wszystkich, których przychody nie przekraczają 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Urzędnicy resortu podkreślają, że nie poprawiają żadnych błędów, ale poszerzają grono beneficjentów nowego systemu podatkowego.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że jeśli ktoś o przychodach do 12,8 tys. zł (czyli zarabiający "na rękę" kwotę netto 8521,81 zł) straciłby na Polskim Ładzie w porównaniu z 2021 r., to po rozliczeniu rocznym fiskus zwróci mu różnicę.

Premier podkreślił, że zażądał od Ministerstwa Finansów pilnych rozwiązań naprawczych do Polskiego Ładu. Propozycje zmian w przepisach podatkowych mamy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

We wtorek minister finansów Tadeusz Kościński potwierdził podczas konferencji prasowej zwołanej ad hoc, że decyzją rządu preferencją podatkową - czyli ulgą wyrównawczą - zostaną objęci poza etatowcami i przedsiębiorcami rozliczającymi się na zasadach ogólnych również zleceniobiorcy, emeryci, renciści oraz nauczyciele akademiccy, którzy mają część wynagrodzenia objętą wyższym kosztem uzyskania przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Oki
4 miesiące temu
To było do przewidzenia naszym kosztem wszystko i tak zabija nas tym wszystkim
funk
4 miesiące temu
a mundurowka ma emerytury 5-10 tys netto
123
4 miesiące temu
ZUS jest bardziej złodziejski niż US. W Polsce to jest jakaś parodia z tymi instytucjami, chyba nigdzie na świecie tak nie ma.
Stach
4 miesiące temu
firmy produkcyjne od stycznia ledwo co żyją jest bardzo słabo zamówień brak
Drwal
4 miesiące temu
Czy PiS czy PO czy inna partia musi zaspokoić swoich a niby kto ma za to płacić to wy płacicie - bo taki macie wybór co 4 lata parę kartek z tymi samymi nazwiskami. A zmienić ordynację wyborczą i pognać to dziadostwo do roboty za 2500/mies. Zlikwidować te emerytury po 8/10 000 tysi. ZUS do likwidacji otwierać fundusze emerytalne i patrzeć im na ręce co robią z waszymi pieniędzmi. A na dzień dzisiejszy niech ZUS płaci emerytury po 3000 zł. To może babci starczy na leki i coś do jedzenia.
Gosc
4 miesiące temu
W końcu żyjemy w wolnym i podobni demokratycznym kraju to chyba każdy ma prawo wyboru płaci czy nie płaci
aaaa
4 miesiące temu
zlikwidować te złodziejskie składki zus,niech każdy sam sie ubezpiecza,rewelka nieład polski,a te zarobki to chyba z nieba,chyba że za granice się wyjedzie,niedługa za oddychanie trzeba będzie płacić----głosujcie dalej na tych pisowców,sprawdzić ich pegazusem
Emerytka
4 miesiące temu
A kto niby ma poprawić, vice który ledwo pampersa zdjął?
Moje zdanie
4 miesiące temu
Prawda jest taka, ze politycy ktorzy sa na stołkach myślą tylko chwila. Nie patrza na przyszlosc, dlatego jest wieczne przykręcanie śruby przedsiębiorcom.
Kończę z firm...
4 miesiące temu
Tylko dobrowolne składki sposobem na rozwój gospodarki.Inaczej bedzie dziadostwo które jest od lat i żadna z partii nawet nie myśli to zmieniać.
Dobre
4 miesiące temu
I tak ma być , wybrałeś PiS to płać
Pikuś
4 miesiące temu
Dostaną zwrot hahaha , nawet wielbłąd Mahometa pęka ze smiechu
Swój
4 miesiące temu
Konfederacja mówi o tym od dawna że trzeba obniżać a nie dociskać
Damian
4 miesiące temu
Wracam do UK tam jednak pozwalali żyć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić