Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Tajemniczy darczyńca. Przelał 10 milionów złotych władzom Krakowa

6
Podziel się:

Tajemniczy darczyńca z Londynu przelał do Urzędu Miasta Krakowa 10 milionów złotych. Zażyczył sobie, aby zostały przeznaczone na rzecz budowy Centrum Muzyki i parkingu wielopoziomowego na Cichym Kąciku. Prezydent Jacek Majchrowski nie chce ujawnić, kim jest anonimowy mężczyzna.

Tajemniczy darczyńca. Przelał 10 milionów złotych władzom Krakowa
Tajemniczy darczyńca przelał 10 mln zł na konto Krakowa (Urząd miasta Krakowa)

O darowiźnie po raz pierwszy poinformowano pod koniec sierpnia, ale do tej pory nie udało się ustalić, kim jest tajemniczy darczyńca. "Gazeta Krakowska" poinformowała wówczas, że na konto miasta Krakowa wpłynęło 10 milionów złotych. Jak podaje dziennik, mają zostać przeznaczone na rozbudowę Centrum Muzyki na Cichym Kąciku.

Pieniądze wpłynęły z Londynu

Kilka dni później o ogromną kwotę na antenie Radia Kraków zapytano Jacka Majchrowskiego. Prezydent stolicy Małopolski nie chciał jednak zdradzić mediom, kim był darczyńca. Wiadomo tylko, że pieniądze wpłynęły z Londynu i jest to osoba bez polskiego obywatelstwa.

Nie życzył sobie. Jest RODO. Ten pan nie chce. On wyraził zgodę, że jak będzie oddane Centrum Muzyki i będą tabliczki z nazwiskami darczyńców, można go tam umieścić. To nie Polak. To człowiek z branży IT z Londynu — mówił Majchrowski.

Ratusz odmawia dostępu do danych

Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" złożyli do ratusza wniosek o dostęp do informacji publicznej. Krakowscy urzędnicy odmówili jednak mediom, twierdząc, że ze względu na obowiązujące przepisy nie mogą podać danych mężczyzny,. Jest on bowiem osobą fizyczną i nie wyraża zgody na udostępnienie danych.

Zdaniem prawniczki Agaty Szopińskiej miasto powinno bez problemu ujawniać takie informacje, choć, jak przyznała w rozmowie z Onetem, sytuacja jest dość nietypowa. "Ustawa dość szeroko ujmuje całą instytucję informacji publicznej i to już przemawia za tym, że takie dane powinny zostać ujawnione" - wyjaśniała Szopińska.

Po drugie te pieniądze wpłynęły bezpośrednio na rachunek bieżący miasta, czyli można powiedzieć, że są to dochody miasta. Stały się więc środkami publicznymi. Powinna zatem nad nimi być pewna kontrola, pozwalająca stwierdzić kto dokonał wpłaty - mówi prawniczka.

"Wpływy do budżetu są jawne"

Jak poinformowała "Gazeta Krakowska", część radnych miejskich będzie domagać się od prezydenta Jacka Majchrowskiego informacji, kim jest darczyńca. "Pieniądze nie wpłynęły na konto spółki, tylko do miasta. A wpływy do budżetu są jawne. Sprawa ponadto stała się mocno medialna" - mówił w rozmowie z dziennikiem radny PiS Michał Drewnicki.

Zobacz także: Sienkiewicz o muzycznej karierze swoich dzieci. Stworzyli "Kwiat Jabłoni"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Obiektywny
11 miesięcy temu
Pewnie tvny nic nie wspomna,bo Majcher lewak,wiec 10baniek na konto to normalka.Co innego 2 bryki od bezdomnego dla Tadka...Aasaaa to juz co innego hehe
Srt
11 miesięcy temu
I tak gruba kasa poszła na marne, będą lewe przetargi lewe firmy. Szkoda ze na biedne dzieci nie dal
Tom
11 miesięcy temu
To nie byłem ja:)
1010
11 miesięcy temu
Bezdomny?
Bezdomny
11 miesięcy temu
To padre Tadeo będzie niezadowolony...
Mag
11 miesięcy temu
Boris jonson
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić