Praca kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej nie jest przyjaznym zawodem. Często "kanarzy" muszą mierzyć się z opryskliwymi i cwanymi pasażerami, którzy chcą przejechać kilka przystanków bez ważnego biletu. Jak się okazuje, to jednak jest również dobrze płatne zajęcie.
Najwyższe wynagrodzenia w tej branży można znaleźć w Warszawie, co raczej nie jest wielkim zaskoczeniem. Wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku kontrolera biletów wynosi od 4666 do 6500 zł brutto. Pensja może jednak znacząco wzrosnąć, nawet do 8,5 tysięcy złotych brutto.
Do tego doliczany jest dodatek stażowy od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, dodatkowe wynagrodzenie roczne, a także prowizja od opłat dodatkowych za jazdę bez ważnego biletu i uznaniowy składnik wynagrodzenia jakim jest dodatek motywacyjny - pisze eska.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie wskazuje, że trzeba posiadać wykształcenie średnie i dwuletnie doświadczenie zawodowe. Ważna jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych.
Czytaj więcej: Zarobki w Służbie Więziennej. Tyle na rękę dostaje strażnik
Poza tym wymagana jest oczywiście niekaralność za umyślne przestępstwa, w tym także przestępstwa skarbowe. Ponadto kluczowa jest także znajomość języków obcych - w tym biegła znajomość polskiego oraz komunikatywna angielskiego lub rosyjskiego.
Dodatkowo kandydaci muszą znać układ komunikacyjny Warszawy oraz przepisy dotyczące transportu zbiorowego. Ważna jest także dyspozycyjność, odporność na stres i zmienne warunki atmosferyczne. Przed zatrudnieniem na stanowisku konieczne jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.
ZTM oferując pracę, zapewnia także uczestniczenie w szkoleniach oraz egzaminach niezbędnych do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.