aktualizacja 

Tak źle nie było nigdy. Katastrofalna sytuacja z wynajmem mieszkań

616

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował fatalne dane na temat rynku wynajmu mieszkań w Polsce. Okazuje się, że wzrost kosztów wynajęcia czterech kąt w kraju nad Wisłą nigdy w historii nie był tak szybki jak obecnie.

Tak źle nie było nigdy. Katastrofalna sytuacja z wynajmem mieszkań
Ceny wynajmu mieszkań poszybowały w górę (Wikimedia Commons)

Sytuacja na rynku wynajmu mieszkań w Polsce stała się bardzo skomplikowana. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili najnowsze dane, które nie napawają optymizmem. Okazało się, że w Polsce ceny wynajmu czterech kątów rosną w rekordowym tempie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klęska PO i PiS. "Ludzie tego nie rozumieją"

Eksperci przedstawili bezlitosne dane. Przeciętna cena najmu mieszkania wzrosła w trzecim kwartale o 16,6 proc. rok do roku. Kwartał wcześniej wzrost wyniósł 13,6 proc. Według analityków trudno w Europie znaleźć rynek, na którym najem drożałby szybciej niż w Polsce. W tylko trzech krajach należących do OECD sytuacja jest gorsza. Na krótkiej liście znajduje się Estonia (wzrost o 27,1 proc. rok do roku w trzecim kwartale), Litwa (+19,1 proc.) i Słowenia (+19,2 proc.).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tegoroczne dane wyglądają szczególnie źle w porównaniu z poprzednimi latami. W okresie od 2011 do 2019 roku ceny najmu mieszkań rosły w Polsce przeciętnie w tempie około 2,5 proc. rok do roku. Sytuacja wyglądała gorzej w ostatnich latach tego okresu jednak wzrost nie był wyższy niż 5-6 proc.

Ekonomiści wskazali jeszcze inne prawidłowości. Zauważyli, że w drugim kwartale bieżącego roku ceny najmu drożeją mocniej niż koszty zakupu mieszkania (ponad 1 pkt proc.). Podobna sytuacja miała miejsce w Polsce przed sześcioma laty. Wówczas było to pokłosie kryzysu gospodarczego. Ponadto dane GUS-u pokazały, że w trzecim kwartale ceny mieszkań w siedmiu największych miastach w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) na rynku pierwotnym wzrosły średnio o 17,5 proc. rok do roku, a na wtórnym o 8,3 proc.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić