Te osoby nie dostaną dodatku węglowego. A musiały informować, czym grzeją

184

Wraz z rozpoczęciem możliwości uzyskania dofinansowania na zakup węgla, wiele osób zaczęło zgłaszać się po dopłaty. Jedną z grup byli działkowcy, którzy jednak nie mogą liczyć na dodatek węglowy. Zgodnie z ustawą, działka nie stanowi gospodarstwa domowego, dlatego działkowcom nie przysługuje dofinansowanie. Co z osobami, które przebywają tak cały rok?

Te osoby nie dostaną dodatku węglowego. A musiały informować, czym grzeją
Nie każdy może liczyć na dodatek węglowy. Działkowcy bez dofinansowania. (Inne, Bence Balla-Schottner)

Czy działkowcy mogą starać się o dodatek węglowy? 

Nadejście jesieni nie oznacza dla każdego końca sezonu na działce. Niektórzy posiadają piecyki, którymi dogrzewają swoje altanki. Choć mieszkanie na działce jest nielegalne, nie brakuje osób, które niemal przez cały rok obecne są na ROD. Czy takim osobom przysługuje dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych? 

Działkowcy bez dodatku węglowego 

Choć działkowcy musieli składać oświadczenie do CEEB o posiadanych źródłach ciepła, nie oznacza to dla nich, że przysługuje im z tego tytułu prawo do otrzymania dodatku węglowego. Zgodnie z ustawą, nie ma takiej możliwości, ponieważ przepisy wprost mówią o tym, że mieszkanie na działce jest nielegalne. 

Ustawa z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogródkach działkowych w artykule 12. stanowi, że "Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej."

Wiele osób jednak korzysta z takiej możliwości, a złamanie przepisów ustawy i regulaminu ROD jest podstawą do odebrania działki. Nie wszystkie zarządy są jednak tak restrykcyjne, ponieważ często osoby zamieszkujące na stałe na działkach korzystają z pomocy instytucji społecznych takich jak MOPS.  

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić