Był raj, jest "toaleta Europy". To była jedna z największych atrakcji

194

Zanieczyszczenia pochodzące z hiszpańskich hodowli świń doprowadzają do wymierania ryb w jednej z największych słonowodnych lagun Europy Mar Menor. Wyrzucone przez morze, gnijące, śnięte ryby zaśmiecają plaże, które niegdyś były największą atrakcją turystyczną.

Był raj, jest "toaleta Europy". To była jedna z największych atrakcji
Za śmierć ryb odpowiadają zarówno nawozy azotowe, jak i nieczystości spływające do morza (East News, Łukasz Miechowicz Reporter)

Trwające cztery miesiące dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez Lighthouse Reports i reporterów z elDiario.es i La Marea wykazało, że intensywna hodowla świń mogła przyczynić się do jednej z najgorszych katastrof ekologicznych w Hiszpanii w ostatnich latach - pisze "The Guardian".

5 ton śniętych ryb

Na plaże hiszpańskiej laguny Mar Menor morze wyrzuciło 5 ton śniętych ryb. Naukowcy przekonywali, że główną przyczyną są azotowe nawozy stosowane przez rolników na polach i spływające od lat wraz z wodą do morza.

Zobacz także: Wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. Nurkowie pokazali nagranie z miejsca katastrofy

To miało spowodować rozprzestrzenienie się glonów, które zubożyły wodę w tlen, co zasadniczo doprowadziło do tego, że ryby duszą się pod wodą.

Dziennikarze elDiario.es i La Marea jednak przekonują, że nie jest to jedyny problem. Choć rząd regionalny już latem zakazał stosowania nawozów w promieniu 1,5 km od laguny, to wciąż działają potężne hodowle trzody chlewnej, a nieczystości lądują w wykopanych w ziemi gnojowicach.

Nieczystości spływają do morza

Jak podje "The Guardian", w 2019 r. ministerstwo środowiska Hiszpanii wydało raport w, którym oszacowało, że te hodowle świń mogą być odpowiedzialne za 17 proc. azotu w warstwie wodonośnej Mar Menor.

Już wówczas oceniono, że doły z nieczystościami nie są dobrze zabezpieczone. Tak zwana hydroizolacja prawie nie istnieje, co pozwala na wyciekanie odpadów bezpośrednio do gruntu i zanieczyszczenie warstwy wodonośnej.

Jak przekonują dziennikarze do 2019 roku, kiedy hodowle liczyły prawie 800 tys. zwierząt, znacznie się rozrosły. Obecnie działa w tym rejonie 450 ferm trzody chlewnej. Skala jest na tyle duże, że dziennikarze wprost nazwali region "toaletą Europy".

Autor: PRC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić