Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. PRC
|

Był raj, jest "toaleta Europy". To była jedna z największych atrakcji

95
Podziel się:

Zanieczyszczenia pochodzące z hiszpańskich hodowli świń doprowadzają do wymierania ryb w jednej z największych słonowodnych lagun Europy Mar Menor. Wyrzucone przez morze, gnijące, śnięte ryby zaśmiecają plaże, które niegdyś były największą atrakcją turystyczną.

Był raj, jest "toaleta Europy". To była jedna z największych atrakcji
Za śmierć ryb odpowiadają zarówno nawozy azotowe, jak i nieczystości spływające do morza (East News, Łukasz Miechowicz Reporter)

Trwające cztery miesiące dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez Lighthouse Reports i reporterów z elDiario.es i La Marea wykazało, że intensywna hodowla świń mogła przyczynić się do jednej z najgorszych katastrof ekologicznych w Hiszpanii w ostatnich latach - pisze "The Guardian".

5 ton śniętych ryb

Na plaże hiszpańskiej laguny Mar Menor morze wyrzuciło 5 ton śniętych ryb. Naukowcy przekonywali, że główną przyczyną są azotowe nawozy stosowane przez rolników na polach i spływające od lat wraz z wodą do morza.

Zobacz także: Wyciek ropy u wybrzeży Kalifornii. Nurkowie pokazali nagranie z miejsca katastrofy

To miało spowodować rozprzestrzenienie się glonów, które zubożyły wodę w tlen, co zasadniczo doprowadziło do tego, że ryby duszą się pod wodą.

Dziennikarze elDiario.es i La Marea jednak przekonują, że nie jest to jedyny problem. Choć rząd regionalny już latem zakazał stosowania nawozów w promieniu 1,5 km od laguny, to wciąż działają potężne hodowle trzody chlewnej, a nieczystości lądują w wykopanych w ziemi gnojowicach.

Nieczystości spływają do morza

Jak podje "The Guardian", w 2019 r. ministerstwo środowiska Hiszpanii wydało raport w, którym oszacowało, że te hodowle świń mogą być odpowiedzialne za 17 proc. azotu w warstwie wodonośnej Mar Menor.

Już wówczas oceniono, że doły z nieczystościami nie są dobrze zabezpieczone. Tak zwana hydroizolacja prawie nie istnieje, co pozwala na wyciekanie odpadów bezpośrednio do gruntu i zanieczyszczenie warstwy wodonośnej.

Jak przekonują dziennikarze do 2019 roku, kiedy hodowle liczyły prawie 800 tys. zwierząt, znacznie się rozrosły. Obecnie działa w tym rejonie 450 ferm trzody chlewnej. Skala jest na tyle duże, że dziennikarze wprost nazwali region "toaletą Europy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
edek
7 miesięcy temu
Czy będzie debata w PE na temat praw zwierząt w leackiej hiszpani?
Głos
7 miesięcy temu
Chyba będzie w końcu wojna
rar272
7 miesięcy temu
Ferma hodowlana 100 tys świń zanieczyszcza bardziej środowisko niż 1 mln miasto !!!
Jasne wszystk...
7 miesięcy temu
Pic na wodę ... Chodzi o to żeby zlikwidować hodowlę zwierząt i tradycyjnego mięsa.. Wielkie koncerny mają produkować mięso w laboratorium i tylko takie będzie sprzedawane i tylko oni będą zarabiać.... Nie chodzi o ryby nie chodzi o środowisko tylko o cała kasę która im się marzy
kid
7 miesięcy temu
to są skutki dużych ferm trzody antybiotyki i wszystko dziadostwo a małego gdzie ekologicznie hoduje kilkadziesiąt świń lub kilka zniszczyć a w Polsce tak się dzieje wymogi dla małego hodowcy jak dla fermy z kilku tysiącami świń już mają być łazienki gdzie rolnik ma 10 świń a najlepsze ze weterynarzy powiatowi stawiają takie poprzeczki i wymogi jak fermy tylko dla Polaka ale jak obcokrajowiec ma tuczniki to nawet tam nie kontrolują, co tydzień lub dwa tygodnie kontrole .na terenie powiatu Międzyrzecz powiatowa lekarz z całej polski ściąga na kontrolę weterynarzy ,jeżdżą od jednego do drugiego rolnika i oskakują w ciągu jednego dnia kilku rolników
szambowy,
7 miesięcy temu
Tytuł Toalety Europy jest zarezerwowany dla warszawki i trzskowskiego jako kiblowego!
Anonim
7 miesięcy temu
Tytuł Toalety Europy jest zarezerwowany dla Mołdawii!
WOW
7 miesięcy temu
Jakie zanieczyszczenia skoro wszystko jest Eco zgodne z Euronormą 90210 !
Nauczycielka
7 miesięcy temu
slicznie to wyglada
Rav
7 miesięcy temu
No i...? Spurek milczy. Biedroń i inne lewaki także. Nie ma sprawy bo to Hiszpania?
lol14
7 miesięcy temu
Znowu jakis EKOTERRORYSTA cos BEKNOL, a moze to scieki po turystach?
emeryt.
7 miesięcy temu
Wszystkie ludzkie awarie są spowodowane,przez niemyślenie o konsekwencjach.Podobnie ma się produkcja opakowań z plastyku,worki,pudełka i inne rzeczy. Towszystka są śmiecie zagrażające ludzio i zwierzętom.A jednak, nadal to produkujemy.Zdrowe opakowania to papier i szkło,ale o tymludzkość zapomniała,a szkda.
ŚCIEKI
7 miesięcy temu
Oczyszczalnia generuje dodatkowe, bardzo wysokie koszty!! W BIEDRONCE mięso z Holandii za połowę ceny krajowego - ( karkówka po 7 zł/kg.) a nasi rolnicy nie maja gdzie sprzedać swojej produkcji!! Dlaczego NIKT NIE NAPISZE O PODOBNYCH, OBCYCH FARMACH DZIAŁAJĄCYCH NA terenie Polski - jakie zanieczyszczenie one powodują?!
vitto
7 miesięcy temu
następny punkt planu, doprowadzić do głodu !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić