Trudno uwierzyć, ilu Polaków nie ma w domu łazienki. Raport o biedzie

22

Gdyby cała Polska była tylko jednym blokiem o 100 mieszkaniach, to w pięciu z nich żyłyby osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie - ostrzega Szlachetna Paczka w "Raporcie o biedzie 2021". Oznacza to, że pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb.

Trudno uwierzyć, ilu Polaków nie ma w domu łazienki. Raport o biedzie
"Raport o biedzie 2021" porównuje populację Polski do bloku o 100 mieszkaniach. Ma to uzmysłowić, że osoby żyjące w skrajnych warunkach są tuż obok. (Adobe Stock, ©danr13 - stock.adobe.com)

"Ośmiu twoich sąsiadów nie ma łazienki - wanny ani prysznica. Sześciu nie może skorzystać z toalety, bo też jej nie ma. W trzech lokalach brakuje bieżącej wody" - czytamy dalej w raporcie o biedzie. W kolejnych czterech mieszkaniach ich lokatorów nie stać na ogrzewanie. W połowie nadal pali się węglem.

"Raport o biedzie 2021". W jakich warunkach żyją Polacy? Raport Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka wylicza, że co trzeci z sąsiadów "bloku Polska" nie ma żadnych oszczędności. W co piątym mieszkaniu wiedzie życie ktoś, kto skończył już 65 lat. W dwudziestu ze 100 mieszkań ktoś mieszka sam. W dziesięciu lokalach - doświadczył depresji, a w trzech - zmaga się z nią w tej chwili.

"Co najmniej jeden z twoich sąsiadów w 2020 roku umarł" - napisano także.

Zobacz także: "Kresy Świata": Bieda tu aż piszczy. "Ludzie pozostawieni sami sobie"

Bieda w Polsce. Szlachetna Paczka porównuje Polskę do jednego bloku o 100 mieszkaniach

Autorzy "Raportu o biedzie 2021" sięgnęli po to obrazowe porównanie nie bez powodu.

"Blisko połowa z nas nie zna osób żyjących w kryzysie materialnym. Jak to możliwe, skoro w niedostatku żyje około piętnastu milionów Polaków?" - pyta retorycznie Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna, we wstępie do publikacji.

Porównanie Polski do bloku o 100 mieszkaniach ma uzmysłowić, że bieda i osoby potrzebujące pomocy są tuż obok. "Sto to sporo, ale jednak nie aż tyle, by nie słyszeć, co się dzieje za ścianą, by się nie mijać na korytarzu, nie spoglądać na siebie – choćby zdawkowo – w windzie", czytamy.

Autor: MWL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić