Uciążliwy sąsiad - jak możemy temu zaradzić?

6

Uciążliwy sąsiad może naprawdę uprzykrzyć życie. Przez kogoś takiego nasze idealne mieszkanie staje się koszmarem, z którego niełatwo się wybudzić. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Uciążliwy sąsiad - jak możemy temu zaradzić?
Uciążliwy sąsiad - jak możemy temu zaradzić? (Adobe Stock)

Uciążliwy sąsiad

Przeprowadzając się do nowego miejsca liczymy na spełnienie marzeń. Piękny dom w wymarzonej okolicy, czy mieszkanie w bloku z idealnym widokiem - wszystko na początku wydawało się wręcz doskonałe. Jednak po upływie pewnego czasu od zamieszkania okazuje się, że czar pryska za sprawą sąsiada, który niemal codziennie urządza huczne imprezy, a na nasze podwórko codziennie ktoś wyrzuca worek śmieci. Czy i jak można sobie poradzić z uciążliwym sąsiadem?

Immisja – co to jest?

Immisja to pojęcie odnoszące się do wpływu jednej nieruchomości na drugą. Termin ten zdefiniowano w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny i dotyczy ograniczeń prawa własności nieruchomości. To pojęcie pochodzi z zakresu tzw. "prawa sąsiedzkiego". Jakie sytuacje można zaliczyć do immisji? To na przykład sytuacja, kiedy będąc na danej nieruchomości możliwe jest odczuwanie działań mających swoje źródło w sąsiedzkiej.

Jeśli na podwórku domu rośnie drzewo z bardzo rozłożystymi gałęziami i gałęzie te przechodzą na inne podwórko, to mamy do czynienia z immisją. Immisje nie zawsze muszą być negatywne i powodować uciążliwości dla drugiej nieruchomości - czasami jest to tylko kwestia oddziaływania. Jeśli jednak pojawiają się czynniki, które przeszkadzają lub utrudniają życie innym, to zaliczają się do uciążliwych. Istotna jest w tym wypadku świadomość tego, w jaki sposób korzystać z działki czy lokalu, by zrealizować swój cel, a jednocześnie nie powodować żadnych zakłóceń innym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czechy pokazały, że można. Sąsiad Polski powinien być dla nas wzorem

Immisja kc

Regulacje, które odnoszą się do immisji, opisane są w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Ustawa ta wskazuje, że niektóre ingerencje na własnym terenie mogą powodować uciążliwe skutki dla sąsiadów. Zgodnie z prawem obowiązuje zakaz immisji, na podstawie którego właściciel ma obowiązek powstrzymać działania mogące utrudnić innym właścicielom nieruchomości korzystanie z ich własności. Dokładniej wyjaśnia to art. 143 i art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Art. 143. brzmi następująco "W granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Przepis ten nie uchybia przepisom regulującym prawa do wód".

Art. 144.: "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Immisja – rodzaje

Immisje dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj - immisje pośrednie - dotyczą naturalnych zjawisk, które odbywają się bez woli właściciela nieruchomości. Mowa tu o takich sytuacjach, gdy na działce jest duże drzewo i rzuca cień na działkę sąsiada. Zapachy i dźwięki dochodzące z innej nieruchomości również będą immisjami pośrednimi.

Drugi rodzaj - immisje bezpośrednie, to celowe działania podejmowane przez właściciela nieruchomości. Może to być na przykład przerzucanie zebranych liści na sąsiedzką działkę.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić