Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Udaremniono zamach na brytyjską premier. Zamachowcy-samobójcy uzbrojeni w noże mieli wysadzić Downing Street

239

Brytyjskie służby w ostatniej chwili miały udaremnić spisek. Aresztowano dwóch mężczyzn i oskarżono ich o przygotowywanie zamachu terrorystycznego.

Udaremniono zamach na brytyjską premier. Zamachowcy-samobójcy uzbrojeni w noże mieli wysadzić Downing Street
(Getty Images)

Śledczy ustalili plan niedoszłego zamachu. 20-letni Naaimur Zakariyach i 21-letni Mohammed Aquib mieli wysadzić ładunki w pobliżu siedziby brytyjskiej premier, a później, korzystając z chaosu wywołanego eksplozją, wtargnąć do środka i dokonać zamachu na Theresę May. Jak wynika z ustaleń służb, terroryści nie mieli zamiaru wyjść cało ze swojej akcji.

Atak był dobrze przygotowany i mógł się wydarzyć dosłownie w każdej chwili. Podczas aresztowania, w mieszkaniu mężczyzn znaleziono gotowe do użycia ładunki wybuchowe, noże i tzw. pasy szahida, pozwalające zamachowcom na wysadzenie się. Śledczy z MI5 podkreślają, że zatrzymali podejrzanych w ostatniej chwili, bo etap przygotowań ich zamachu był już zakończony - informuje Daily Mail.

Podejrzani staną przed sądem. Wstępnie ustalono, że najprawdopodobniej nie mieli oni powiązań z ISIS, ale "inspirowali się" jego działaniami. W ich mieszkaniu znaleziono także nagrania z poprzednich zamachów dokonanych w Europie.

Zobacz także: Nie przegap: "17 Jednostka". Tak działają elitarne izraelskie służby

Brytyjski wywiad w ciągu ostatnich 12 miesięcy zapobiegł dziewięciu zamachom terrorystycznym na terenie całego kraju. Według tych danych, klęski Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii nie oznaczają, że zagrożenie terrorystyczne w Wielkiej Brytanii zmalało - skomentował rzecznik premier Theresy May.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić