Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska| 
aktualizacja 

Ukryte ofiary koronawirusa. Najwięcej zgonów od lat

7

Od 2 do 8 listopada w kraju wystawiono rekordową liczbę aktów zgonu - aż 16 tys. To ponad 2 razy więcej niż każdego roku o tej porze. Jednak o tych konkretnych ofiarach nie mówi się głośno. Umierają po cichu.

Ukryte ofiary koronawirusa. Najwięcej zgonów od lat
Ukryte ofiary koronawirusa. W listopadzie odnotowaliśmy najwięcej zgonów od lat (PAP)

Już 25 tys. osób zmarło w Polsce od początku listopada - wynika z informacji i analizy money.pl. Cmentarz Rakowiecki w Krakowie organizuje co 40 minut. Z kolei na wolny termin pochówku We Wrocławiu, Poznaniu i Zielonej Górze... czeka się już blisko tydzień.

Jest to listopad z największą liczbą zgonów od początku dekady. Od 2 do 8 listopada zmarło ponad 16 tys. osób. Średnio liczba ta dla każdego tygodnia roku wynosiła około 7-8 tys. W tym roku jest to wzrost aż o 113 proc.

To nie są tylko dane, to ludzkie historie - komentował w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

W reakcji na rosnącą liczbę zgonów Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Państwowego Zakładu Higieny o analizę przyczyn rekordowej umieralności. Jak wynika z informacji money.pl, analiza PZH jeszcze się nie zakończyła.

Jak wynika z długoterminowej analizy money.pl, od 36 tygodnia 2020 roku (czyli od 31 sierpnia) do dziś urzędy stanu cywilnego wystawiły ponad 112,1 tys. aktów zgonu. W ubiegłym roku w tym samym czasie było to 75 tys. aktów zgonu. Nadwyżka wynosi więc już 37,1 tys.

Zobacz także: Kredyt w czasie pandemii. Jest taniej niż rok temu

Skąd ten nagły wzrost? W obecnej sytuacji nie trudno połączyć liczbę zgonów z pandemią koronawirusa. Adam Czerwiński, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyjaśnia przyczynę tegorocznych rozbieżności w porównaniu z minionymi latami.

Według Czerwińskiego problemem jest brak testowania zmarłych.

Zgon osoby, u której nie stwierdzono COVID-19 za życia, nigdy nie będzie figurował w oficjalnych statystykach jako zgon związany z tą chorobą - wyjaśnia ekspert PIE dla money.pl.

Czerwiński wspomina jeszcze drugi powód, który wpływa na tak wysoką liczbę osób zmarłych.

Są to zgony z powodu innych chorób spowodowane ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej i wysokim obciążeniem systemu ochrony zdrowia - mówi ekspert.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić