aktualizacja 

W sklepie chwycił za telefon. Wzrok przyciąga masło. Też to widzicie?

341

W jednym ze sklepów samoobsługowych na Mazowszu masło zaczęto sprzedawać zza lady, choć zwykle było dostępne na zwykłych półkach sklepowych. Ceny za kostkę masła w obliczu inflacji rośnie z miesiąca na miesiąc, dlatego niektórzy nazywają je już "towarem luksusowym". Przypomnijmy, że z najnowszych danych GUS wynika, że inflacja w sierpniu wyniosła aż 16,1 proc.

W sklepie chwycił za telefon. Wzrok przyciąga masło. Też to widzicie?
Tak wygląda lada w warszawskim sklepie (Getty Images, Jakub Porzycki/NurPhoto)

Zdjęcie udostępnił użytkownik Kuba z Mazowsza na Twitterze. Widać na nim, jak w jednym ze sklepów masło oraz inny nabiał nie są już dostępne w lodówce dla wszystkich klientów, lecz są wydawane przez ekspedientkę zza lady.

Masło dostępne zza lady

Porażają też ceny, które widzimy na fotografii. Za kostkę masła trzeba tam zapłącić nawet 12 zł. Zza lady zaczęto wydawać też twaróg, który kosztuje w tym sklepie 25,99 zł za kilogram.

Autor zdjęcia wskazuje, że przyczyną takiej decyzji sklepu mogą być częste kradzieże tego produktu. - Okolica emerycka, wiec przyzwyczajenie konsumpcji masła duże, a środki finansowe małe - pisze.

Kradną masło?

W komentarzach internauci wskazują, że taką praktykę zaczęto stosować również w innych miastach Polski. - W Rzeszowie jest to samo. Masło jest tak drogie że emeryci zaczęli kraść - komentuje jeden z użytkowników.

Już niedługo będzie się sprzedawać spod lady - pisze jeden z komentujących.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wzrost cen na nabiał

Masło staje się towarem luksusowym, a ceny za kostkę zaczynają porażać. Z raportu przygotowanego przez ASM Sales Force Agency, średnia wartość koszyka zakupowego w sierpniu tego roku wzrosła w ujęciu rocznym o ponad 13 proc., czyli o 30 zł, a najbardziej zdrożało właśnie masło - obok nabiału i piwa.

Coraz wyższa inflacja

W czwartek GUS przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji, który wskazuje na to, że tempo wzrostu cen przyspieszyło jeszcze bardziej. Z danych wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,1 proc. (przy wzroście cen towarów – o 17,5 proc. i usług – o 11,8 proc.).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,8 proc. (w tym towarów – o 0,8 proc. i usług – o 0,7 proc.). Szczególnie szybko w górę idą ceny żywności i napojów (17,5 proc. r/r), koszty utrzymania mieszkania i rachunki za energię (27,4 proc.) oraz transport – 19,5 proc.

Zobacz także: Na wiosnę czeka nas fala protestów antyrządowych? "Stracą 12 proc. realnej pensji"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić