Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 
aktualizacja 

Wakacje w Chorwacji. Tyle zapłacisz w sklepach

59

Chorwacja to od lat jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Wpływają na to m.in. stosunkowo niewielka odległość, dzięki czemu nad Adriatyk łatwo dojechać samochodem, a także niskie ceny. Ile zapłacimy za podstawowe produkty w chorwackich sklepach?

Wakacje w Chorwacji. Tyle zapłacisz w sklepach
Wakacje w Chorwacji. Tyle zapłacisz w sklepach (Shutterstock)

Lata mijają, a Chorwacja nadal stanowi główny cel wakacyjnych wojaży Polaków. Niektórzy co roku wybierają wypoczynek nad Adriatykiem, zmieniając jedynie miejscowości i odwiedzając inne lokalizacje. O popularności tego kraju wśród polskich turystów najlepiej świadczy fakt, że tylko Niemcy i Słowacy wyprzedzają nas w statystykach odwiedzin.

Wakacje w Chorwacji. Tyle zapłacisz w sklepach

Ile zapłacimy za wakacje w Chorwacji? Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać pan Darek, który wybrał się samochodem nad Adriatyk. Turysta z Polski odwiedził market sieci Tommy, by pokazać ceny obowiązujące nad Adriatykiem. Później przedstawił też cenniki w restauracjach i na stacjach paliw.

Biorąc pod uwagę spędzanie wielu godzin na plaży i opalanie się w temperaturach powyżej 30 st. C, niezbędne jest posiadanie olejków do opalania. Okazuje się, że w przypadku Chorwacji oznacza to spory wydatek. Za popularny wakacyjny produkt zapłacimy od 60 do 140 kun, co przeliczeniu na złotówki daje kwoty rzędu niemal 40-90 zł.

Jak słusznie zauważył pan Darek, zwłaszcza podróżując samochodem do Chorwacji, warto zabrać olejek do opalania ze sobą. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo funduszy, bo w Polsce za podobny produkt zapłacimy kilkanaście złotych.

Fani złotego trunku dobrze znają piwo Karlovacko. W Chorwacji jest to wydatek rzędu 6-9 kun, co w przeliczeniu na naszą walutę daje 3,7-5,6 zł. Jeśli nasze dzieci zapragną paczkę chipsów, to za duże opakowanie popularnych Lay'sów zapłacimy ok. 14 kun (niemal 9 zł).

Przy wysokich temperaturach niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Za butelkę 1,5-litrową wody niegazowanej zapłacimy co najmniej 5 kun, czyli ok. 3 zł. Duże napoje gazowane różnych smaków to wydatek rzędu 11 kun i więcej (ok. 7 zł).

Co jadać na śniadanie w Chorwacji? Na pewno nie parówki. - To nie są polskie parówki. Zupełnie inaczej smakują - powiedział pan Darek, zwracając uwagę na cenę produktu. Wynosi ona od 17 do 28 kun, co daje ok. 10-17 zł. Za masło zapłacimy 20-25 kun, czyli ok. 12-16 zł.

Jeśli jesteśmy fanami szynki, to za te z wyższej półki możemy słono zapłacić. Niektóre towary wyceniono na poziomie 100-300 kun, co daje wydatek rzędu 63-189 zł za kilogram. Za kilogram arbuza zapłacimy od 4 do 8 kun, czyli ok. 2,5-5 zł. Banany są nieco droższe niż w Polsce, bo kosztują ok. 10 kun, co daje w przeliczeniu na złotówki ok. 6,3 zł.

Ile zapłacimy za jedzenie w restauracjach w Chorwacji? Filet drobiowy z frytkami to wydatek rzędu 100 kun, czyli ok. 63 zł. Pizza potrafi kosztować od 50 do 110 kun (30-70 zł). Drogie potrafią być ryby. Z wyliczeń pana Darka wynika, że za średnią sztukę zapłacimy od 150 do 300 kun, czyli od niemal 100 do 200 zł.

Jadąc samochodem na wakacje do Chorwacji, trzeba liczyć się z tankowaniem pojazdu na miejscu. W lipcu za popularną benzynę 95 trzeba było nad Adriatykiem zapłacić ok. 13,5 kuny za litr. To ok. 8,50 zł. Diesel był minimalnie tańszy - 8,20 zł za litr.

Zobacz także: Prawdziwa perła Mazur. "Wyjątkowe na skalę światową"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić