Ważna wiadomość. Zapadła decyzja ws. tarczy antyinflacyjnej

2

Tarcza antyinflacyjna została zaakceptowana przez Senat. W czwartek 6 października II izba polskiego parlamentu postanowiła przyjąć 28 poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. O czym dokładnie mowa?

Ważna wiadomość. Zapadła decyzja ws. tarczy antyinflacyjnej
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Aż 96 senatorów zagłosowało za przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej i innymi poprawkami w ustawie. Nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. Już wkrótce ustawa znajdzie się na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Jednocześnie 28 poprawek ponownie trafi do Sejmu, który podejmie decyzję, czy ustawę w takiej formie zaakceptować.

Większość poprawek ma charakter legislacyjny i porządkujący. - Część jednak wprowadza znaczne zmiany, m.in. wykreślenie przepisów, które utrzymają w 2023 roku stawki VAT na obecnym poziomie, czyli 8 i 23 proc. Obecnie, jeśli wydatki budżetowe na obronność przekroczą 3 proc. PKB, to VAT pozostanie na tym poziomie - wyjaśnia "Super Express".

Poprawka Senatu przewiduje, że stawki będą obniżone od 2023 roku. Zlikwidowany ma być jednocześnie mechanizm uzależniający ich wysokość od wydatków na obronność.

Tarcza antyinflacyjna. Co z obniżką VAT?

Wiadomo też, że w poprawkach pojawiły się zapisy odraczające wprowadzenie regulacji o minimalnym podatku dochodowym, przy zmianie progu rentowności. W ustawie zawarto próg wysokości 2 proc., a Senat chce go zmniejszyć do 1 proc.

Warto również odnotować, że obniżka podatku VAT na żywność, paliwa silnikowe, a także gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz nawozy i inne środki wspomagające produkcję rolniczą ma być przedłużona do 31 grudnia 2022 roku.

Zobacz także: "Rozkład Rosji". To ich gwóźdź do trumny?
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić