Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Wielka zmiana w polskich górach po 57 latach. "Trudno cokolwiek powiedzieć"

157

To już koniec. Po 57 latach "Samotnia" w Karkonoszach zmienia właściciela. Rodzina Siemaszko 15 maja opuści schronisko, a obowiązki zarządcy pełnić będzie zakopiańska spółka Wysoka II. Dotychczasowi dzierżawcy nie kryją rozgoryczenia. - Muszę zostawić miejsce, które kochałam - komentuje dla o2.p poruszona Magda Siemaszko-Arcimowicz.

Wielka zmiana w polskich górach po 57 latach. "Trudno cokolwiek powiedzieć"
PTTK Samotnia zmienia właścicieli po 30 latach (Facebook, Getty Images)

Zarząd spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, który odpowiada za "Samotnię", poinformował o wyborze nowego dzierżawcy schroniska. Kontrolę nad obiektem stracą Magda Siemaszko-Arcimowicz i jej mama Sylwia Siemaszko.

Kobiety prowadziły schronisko od 1994 roku. Wcześniej, od roku 1966, Sylwia Siemaszko zarządzała nim razem ze swoim mężem Waldemarem Siemaszko, znanym ratownikiem GOPR, przewodnikiem sudeckim i lawinoznawcą. Dziś schronisko nosi imię Siemaszki, który zginął 30 lat temu w wypadku samochodowym.

O tym, że nie będą dłużej prowadzić schroniska, mama z córką poinformowały we wtorek 6 lutego na Facebooku. W rozmowie z o2.pl Magda Siemaszko-Arcimowicz nie ukrywa rozgoryczenia takim obrotem spraw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Kotlina Jeleniogórska i okolice skrywają prawdziwe cuda. Atrakcji jest tu pod dostatkiem
Trudno cokolwiek powiedzieć na temat naszego odejścia z Samotni. Bo co można napisać o tym, że muszę zostawić miejsce, które kochałam przez całe życie, które było dla mnie najważniejsze i o którego dobro gotowa byłam walczyć za wszelką cenę, nawet cenę pożegnania się z nim - mówi nam Magda Siemaszko-Arcimowicz.

Kobieta, która przez trzy dekady zarządzała "Samotnią", podkreśla, że "tu się wychowała, dorastała, a nawet poznała męża". Dodaje, że "nie zapomni osób, które poznała przez lata zarządzania schroniskiem".

Bez was nie byłoby "Samotni", jaką znacie, byliście siłą napędową wszystkich pomysłów i działań. Wasza obecność dawała motywację do pracy, która tak naprawdę nigdy nie była pracą, tylko stylem życia. Najsensowniejszym jej powodem był widok Waszych roześmianych twarzy i poczucie, że dobrze się tutaj czujecie - zwraca się do turystów Siemaszko-Arcimowicz.

Dotychczasowa dzierżawczyni schroniska wskazuje, że wielokrotnie interweniowała w sprawie problemów w "Samotni". Uważa, że wiele remontów było przeprowadzonych źle i "omal nie zdewastowały one schroniska".

Już wtedy wiedziałam, że nasze dni w "Samotni" są policzone. Jednak nie żałuję, dzisiaj zrobiłabym to samo. Niedługo zostawiamy schronisko, z nadzieją, że dla ludzi, którzy zajmą nasze miejsce, będzie ona tak samo ważna - tłumaczy kobieta.

Postanowiliśmy dopytać, jakie są dalsze plany Magdy Siemaszko-Arcimowicz. Kobieta ma pomysły na dalsze funkcjonowanie i być może skupi się na innej działalności turystycznej, którą przed laty rozpoczęła.

Zapytana, czy jest skłonna podpowiedzieć coś kolejnym dzierżawcom "Samotni", podkreśla, że zawsze może rozmawiać z "ludźmi o dobrym sercu, dla których los schroniska jest ważny".

Spółka z Zakopanego zapowiada zmiany

Zarządzaniem "Samotnią" zajmie się teraz spółka Wysoka II. To podmiot należący do Andrzeja Szatkowskiego i Michała Postupalskiego. Mają oni doświadczenie w prowadzeniu schronisk górskich, zajmują się m.in. opieką nad "Murowańcem".

Korzystający z usług "Murowańca" goście podkreślają, że schronisko jest czyste i zadbane. Z drugiej strony wiele osób zarzuca duży komercjalizm, odejście od tradycji i bardzo wysokie ceny noclegów.

Za łóżko w pokoju 10-osobowym w schronisku trzeba zapłacić 90 zł, a wynajem szałasu dla czterech osób to już koszt 900 zł. Dla porównania cena za łóżko w "Samotni" to 70 złotych (w pokojach od 4 do 8 osób). Czy turystów czekają podwyżki? Jakie zmiany zajdą w schronisku?

Osoby zbliżone do kręgu nowych właścicieli uspokajają, że turyści "nie powinni obawiać się nowych dzierżawców". Dodają, że schroniskiem będą zarządzać "doświadczone osoby, które osiągnęły w branży sukces".

Na konkrety przyjdzie jeszcze moment. Pokażemy wszystko w swoim czasie. Czekamy jeszcze na ostateczne załatwienie formalności. Są już pewne plany, ale jeszcze za wcześnie o tym mówić — dowiadujemy się od osób, które funkcjonują w kręgu nowych właścicieli "Samotni".
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Przypomnijmy, że o PTTK "Samotnia" głośno zrobiło się w lipcu 2023 roku. To wtedy Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK poinformował, że legendarne schronisko zmieni właściciela.

Początkowo władze PTTK nie chciały dopuścić rodziny Siemaszko do startu w konkursie. Ostatecznie - pod presją mediów - decyzja ta została zmieniona.

Przedłużono też umowę dzierżawy "Samotni" do 15 maja 2024 roku. Tego dnia Magda Siemaszko-Arcimowicz i jej mama Sylwia Siemaszko oddadzą zarządzanie obiektem spółce Wysoka II.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić