"Wyspa cukrowej drożyzny". Szokujące wnioski po kontroli sklepów

35

Analiza Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH wykonana dla Business Insider Polska wskazuje na to, że w pierwszym półroczu 2022 cukier w sklepach był średnio o 40 proc. droższy niż rok temu. Najwięcej trzeba było za niego zapłacić w województwach: lubuskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

"Wyspa cukrowej drożyzny". Szokujące wnioski po kontroli sklepów
Cukier (Getty Images, zen rial)

Ostatnimi czasy cukier stał się jednym z najbardziej pożądanych produktów w polskich sklepach. Zainteresowanie zrobiło się na tyle duże, że pojawił się kłopot z dostępnością cukru w niektórych punktach. Część sieci zdecydowała się wprowadzić limity.

W Polsce trwa w ostatnich tygodniach prawdziwe polowanie na cukier. Klienci pokazują zdjęcia ze sklepów i w ten sposób jeszcze bardziej nakręcają sprzedaż i zwiększają trudności z jego kupnem - spostrzega Business Insider.

Na niedobory cukru składa się kilka czynników. Chodzi m.in. o problemy z transportem, zachowania klientów, a także wykupywanie cukru przez cukierników.

Ostatnio wicepremier Henryk Kowalczyk uspokajał ws. cukru. - Mamy bardzo dużo cukru. Spokojnie dla wszystkich wystarczy - podkreślał. Jacek Sasin uznał z kolei, że problem z dostępnością cukru to wina zagranicznych sieci i zachodnich firm.

Mówimy o brakach w wielkich sieciach handlowych, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał. My wiemy, że duże zagraniczne podmioty chętnie zaopatrują się u zagranicznych producentów, mają swoich dostawców - podkreślił w stanowisku przesłanym w czwartek PAP.

Rośnie cena cukru

Spadek dostępności sprawia, że rośnie cena cukru. W 2022 roku ten produkt podrożał już o kilkadziesiąt procent. Gdzie obecnie mamy "wyspę cukrowej drożyzny"?

Analiza przeprowadzona przez Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH dla Business Insider Polska wskazuje na to, że ceny cukru w pierwszym półroczu wzrosły średnio o przeszło 37 proc., a gdyby uwzględnić wyłącznie czerwiec, to jest drożej już o ponad 44 proc.

W kwietniu 2021 roku cena kilograma cukru nie przekraczała 2,50 zł. Obecnie natomiast zbliża się już do 4 zł. Ceny cukru szybko wzrastają między innymi w województwach przygranicznych - zarówno na wschodzie, jak i zachodzie Polski.

Aż o 42,3 proc. ceny zwiększyły się w województwie lubuskim. To jedyne miejsce na zachodzie kraju, gdzie tempo wzrostu przekracza 40 proc. Spore wzrosty mamy również w woj. podlaskim (42 proc.), warmińsko-mazurskim (41,2 proc.), świętokrzyskim (41,2 proc.), małopolskim (40,7 proc.), a także łódzkim (40,3 proc.).

Najlepiej sytuacja wygląda natomiast na zachodzie kraju. W Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim tempo wzrostu nie przekracza 35 proc. - spostrzega Business Insider.

Zobacz także: Dieta zapewniająca długie życie. Naukowcy chwalą odkryciem po 100 latach badań
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić