Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Zamówili miliony litrów paliwa. Rządzący będą jeździć i kopcić

19

"Fakt" informuje o przetargu na zakup paliwa dla setki urzędników, który ogłosiło Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Chodzi o miliony litrów benzyny i oleju napędowego, którymi będą tankowane rządowe auta. Tabloid podkreśla, że wśród zamawiających jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Zdrowia.

Zamówili miliony litrów paliwa. Rządzący będą jeździć i kopcić
Siedziba Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (PAP, Albert Zawada)

Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetarg na "sukcesywny zakup paliw w systemie bezgotówkowym na podstawie kart flotowych do samochodów służbowych Jednostek Administracji Publicznej". Na liście instytucji mających zapotrzebowanie jest około 80 urzędów.

W ciągu dwóch lat pracownicy instytucji mają wyjeździć 7,3 miliona litrów Popularnej benzyny Pb 95 i 5,6 mln oleju napędowego, co daje łącznie przeszło 13 mln litrów. "Fakt" wylicza, że na przewiezienie takich zasobów potrzeba 430 cystern.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ten konkret KO nie przejdzie w 100 dni. Minister dała do zrozumienia

Paliwo dla władzy

Tabloid zwraca też uwagę, że wśród kilkudziesięciu urzędów są Kancelaria Premiera, ministerstwa i państwowe instytucje. W tej drugiej kategorii mieszczą się choć Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym kieruje Paulina Hennig-Kloska (na zdjęciu), czy Ministerstwo Zdrowia pod batutą Izabeli Leszczyny.

"Fakt", zwraca uwagę, że sprawy środowiska, klimatu i zdrowia publicznego powinny leżeć na sercu wspomnianym instytucjom. Patrząc jednak na szczegóły przetargu można mieć wątpliwości, czy tak rzeczywiście jest. Warto zwrócić też uwagę, że Donald Tusk obiecał, iż cena paliwa ma być na poziomie 5,12 zł, ale nie wiadomo, kiedy ta obietnica się ziści. Tymczasem na paliwo dla rządzących składamy się my osobiście.

Szkodliwe dla środowiska i ludzi

Przypomnijmy, że wraz ze spalaniem paliwa wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje. Do atmosfery wydostaje się dwutlenek węgla, proces ten przyczynia się także do powstawania smogu.

Niezwykle niebezpieczny jest także benzen, który uwalnia się wraz ze spalinami czy dymie papierosowym. Jest to węglowodór aromatyczny, który nie tylko stanowi obciążenie dla środowiska, ale jest też jedną z najgroźniejszych trucizn przemysłowych, sprzyjającym powstawaniu nowotworów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić