aktualizacja 

Zapomnisz złożyć pismo? Dostaniesz niższą pensję

6

Mija bardzo istotny termin dla pracowników, którzy do marca 2019 roku zadeklarowali rezygnację z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Brak ponowienia deklaracji poskutkuje tym, że od 1 kwietnia staną się uczestnikami PPK i będą otrzymywać niższą pensję.

Zapomnisz złożyć pismo? Dostaniesz niższą pensję
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Juana Mari Moya)

1 kwietnia do Pracowniczych Planów Kapitałowych zostaną dopisani ci, którzy nie wypełnią rezygnacji. Jeżeli ktoś nie chce zostać uczestnikiem PPK, to musi złożyć odpowiedni formularz u pracodawcy. Formalności powinny zostać dopełnione od 1 do 31 marca.

Przegapisz termin? Automatycznie staniesz się członkiem PPK. To poskutkuje potrącaniem pieniędzy z pensji - standardowo jest to 2 proc. miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przyszłość Sikorskiego. "To budzi wątpliwości"

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Na stronie internetowej mojeppk.pl czytamy, że "Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo".

Dla pracownika, udział w PPK jest dobrowolny (może w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania w PPK i do niego powrócić). Natomiast dla pracodawcy uruchomienie PPK jest obowiązkowe - zaznaczono.

Wyjaśniono również, że pracodawca jest zobowiązany "do finansowania wpłat podstawowych do PPK w wysokości 1,5% wynagrodzenia pracownika. Może także zdecydować o finansowaniu wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia (łącznie maksymalnie 4%)". Do tego dochodzi wspomniane 2 proc. od wypłaty pracownika.

Na rachunek uczestnika PPK trafią także dopłaty od Państwa: jednorazowa wpłata powitalna (250 zł) i dopłaty roczne (240 zł). Wpłatę powitalną otrzyma każdy, kto przez co najmniej 3 pełne miesiące jest uczestnikami PPK i za co najmniej 3 miesiące dokonał wpłat do PPK - przekazano za pośrednictwem mojeppk.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić