Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Zasiłek dla bezrobotnych i dodatek solidarnościowy. Ile dostaną bezrobotni?

3

Sejm przegłosował ustawę w sprawie podniesienia kwoty zasiłku dla bezrobotnych i ustalenia dodatku solidarnościowego. To zmiany, które jeszcze kilka tygodni temu proponował prezydent Andrzej Duda. Ile pieniędzy dostaną bezrobotni?

Dodatek solidarnościowy potwierdzony. Ile dostaną bezrobotni?
Dodatek solidarnościowy potwierdzony. Ile dostaną bezrobotni? (Pixabay)

Dodatek solidarnościowy i wyższy zasiłek dla bezrobotnych - przegłosowane

Sejm uchwalił podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1200 zł brutto oraz ustalenie dodatku solidarnościowego w wysokości 1400 zł brutto. Za przyjęciem ustawy głosowało 430 osób, 15 było przeciw, 9 wstrzymało się od głosu, a 6 nie głosowało.

Dodatek solidarnościowy

Zaproponowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i przegłosowany przez Sejm dodatek solidarnościowy będzie przyznawany bezrobotnym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Wsparcie finansowe otrzymają osoby, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Dla kogo dodatek solidarnościowy?

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, dodatek solidarnościowy obowiązywałaby przez okres trzech miesięcy i byłby zabezpieczeniem finansowym zwolnionych w następstwie koronawirusa osób w okresie poszukiwania nowej pracy.

Dodatek solidarnościowy dostaną tylko osoby które miały umowy o pracę i zostały zwolnione po 31 marca. "Dodatek przysługiwał będzie tylko osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego jest posiadanie okresu podlegania w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Komu dodatek solidarnościowy nie będzie przysługiwał? Dodatek nie będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, w tym osobom mającym prawo do emerytury lub renty, rolnikom.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Aktualnie zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie w wysokości 861,40 zł brutto. Ustawa przegłosowana przez Sejm podnosi go do kwoty 1200 zł brutto na 3 miesiące. Przez kolejne 3 miesiące świadczenie będzie niższe - 942,30 zł brutto.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić