Złamał Enigmę. Będzie miał zagadkę na banknocie

144

Bank of England uczci pamięć Alana Turinga. Wybitny matematyk pojawi się na banknocie pięćdziesięciofuntowym. Oprócz oznaczeń typowych dla banknotów zapowiedziano umieszczenie na nim zagadki.

Złamał Enigmę. Będzie miał zagadkę na banknocie
Bank uczci Alana Turinga (Bank of England, Wikimedia Commons)

Nowe postacie na banknotach zawsze wywołują wiele emocji. Nie inaczej było po informacji, którą przekazał Bank of England, czyli brytyjski odpowiednik Narodowego Banku Polskiego. Na banknocie pięćdziesięciofuntowym znajdzie się wybitny matematyk Alan Turning.

Twórcy banknotu postanowili iść tym razem krok dalej. Aby uczcić pamięć wybitnego matematyka oprócz tradycyjnych oznaczeń i ozdób naniesiono na banknot zagadki matematyczne. "Wyzwanie Turinga" przygotowała agencja wywiadowcza nazywana Centralą Łączności Rządowej. To właśnie tam w trakcie wojny pracował Turing. Zapowiedziano, że skala trudności zadań będzie "najtrudniejsza, jaka kiedykolwiek powstała".

Użytkownicy zmierzą się z dwunastoma łamigłówkami, które ukryto na banknocie. Ich stopień trudności jest narastający. Oznacza to, że trzeba rozwiązać je po kolei, gdyż poprzednie rozwiązania są niezbędnymi danymi. Odgadnięcie ostatniej zagadki pozwoli na wpisanie hasła do symulacji enigmy, uruchomionej na stronie internetowej organizacji.

Kim był Alan Turing?

Alan Turing urodził się w 1912 roku. Od samego początku nauki wykazywał duże zdolności w dziedzinie nauk ścisłych. W 1935 roku mając 22 lata obronił pracę doktorską. W trakcie II Wojny Światowej pracował nad złamaniem szyfrów niemieckiej maszyny enigmy. Jego prace znacząco przyczyniły się do rozwoju informatyki. Turing był w związku z mężczyzną, co było nielegalne w Wielkiej Brytanii do 1967 roku. Geniusza poddano chemicznej kastracji. Dwa lata później w 1954 roku popełnił samobójstwo. Spekuluje się, że banknot ma być pośmiertną formą przeprosin od narodu.

Turing był doceniany za geniusz i prześladowany za bycie gejem. Jego dziedzictwo przypomina nam o tym, jak wiele warta jest różnorodność, ale jednocześnie o tym, jak wiele musimy zrobić, by być naprawdę tolerancyjni - przyznał szef GCHQ Jeremy Fleming.
Zobacz także: Siedzisz na Facebooku podczas homeoffice? Pracodawcy to nie interesuje. Patrzy na coś innego
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić