Zdjęcie 5-złotówki obiegło sieć. Burza w komentarzach

467

Użytkowniczka Twittera zniszczyła pięciozłotówkę, wyciągając złote kółko ze srebrnego okręgu, czym pochwaliła się publicznie na portalu społecznościowym. Część internautów zwraca uwagę, że może jej grozić kara, bo niszczenie gotówki jest zabronione. Czy faktycznie tak jest? Sprawdzamy, co na ten temat mówią polskie przepisy.

Zdjęcie 5-złotówki obiegło sieć. Burza w komentarzach
Czy za zniszczenie monety grozi kara? (Twitter.com)

"Rozwaliłam 5 zł" - pisze internautka i pokazuje zdjęcie monety z wyjętym środkiem. Nie wiadomo, czy "piątka" została zniszczona celowo, czy przypadkiem. Internautka twierdzi jednak, że "środek wchodzi normalnie i jest jak nowa", więc nie będzie jej wymieniać.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W komentarzach pod postem pojawiły się rady, aby monetę sprzedać jako kolekcjonerską, dzięki czemu internautka mogłaby na niej zarobić. Część internautów twierdzi, że moneta jest fałszywa i tylko dlatego udało się ją rozdzielić.

Są też jednak głosy, że niszczenie monet jest niezgodne z prawem i kobiecie grozi kara.

"Uważałabym z takimi tweetami, bo to czyn karalny i różnie bywa" - pisze użytkowniczka Twittera. Nie brakuje też podobnych komentarzy. "To jest w tym kraju karalne", "Nie chwal się, bo to czyn karalny. Te pieniądze nie są twoje" - piszą internauci".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

Kara za niszczenie pieniędzy

Aktualnie nie istnieje żaden przepis, który wprost zabraniałby niszczenia gotówki. Dotyczy to oczywiście tylko własnych pieniędzy, zniszczenie cudzego banknotu czy monety jest zabronione.

Ukaranym za zniszczenie gotówki można być tylko w sytuacji, w której przerobimy banknot lub monetę w taki sposób, aby imitowały środek o innym nominale.

Przykład: napalenie w kominku stuzłotówkami nie będzie podlegało karze. Ale już dopisanie zera na banknocie 10 złotowym i próba zapłacenia taką podróbką podpada pod przestępstwo fałszerstwa, za które grozi kara więzienia.

Przepisy z PRL

W świadomości wielu Polaków niszczenie pieniędzy wciąż uznawane jest za zabronione. Taki czyn rzeczywiście był karany w okresie PRL, kiedy zniszczenie gotówki było uznawane za znieważenie godła państwowego, umieszczonego na banknotach i monetach.

Autor: WZI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić