aktualizacja 

Możesz stracić pieniądze. ZUS się nie odezwie

146

Nie wszyscy wiedzą, że pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie ma natomiast obowiązku informowania o tym, ile środków mogą otrzymać spadkobiercy. Trzeba o tym pamiętać we własnym zakresie.

Możesz stracić pieniądze. ZUS się nie odezwie
ZUS - zdj. ilustracyjne (Getty Images, johan10)

Gdy ubezpieczona osoba umrze, możliwa jest wypłata środków z OFE oraz subkonta ZUS. "Super Express" precyzuje, że chodzi o środki, które pozostawiły po sobie osoby zmarłe przed osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, a 65 lat w przypadku mężczyzn). Mowa jednak również o osobach, które cały czas pracowały i nie przeszły na emeryturę.

Większość spadkobierców nie wie, że zmarli posiadali subkonta w ZUS. Tymczasem - zgodnie z prawem - mogą je dziedziczyć bez żadnego problemu.

Co do zasady, w momencie śmierci danej osoby połowa zgromadzonych pieniędzy przechodzi na współmałżonka. Zazwyczaj współmałżonek nie dostaje gotówki, ale pieniądze te trafiają na jego indywidualne konto emerytalne w ZUS. Druga połowa pieniędzy z subkonta jest wypłacana osobie uprawnionej, którą wskazał ubezpieczony. Jeśli nikogo nie wskazał, pieniądze zgromadzone na subkoncie wchodzą do masy spadkowej i podlegają rozdysponowaniu zgodnie z ustalonym porządkiem dziedziczenia - tłumaczy "Super Express".

Jak odzyskać pieniądze z ZUS po śmierci ubezpieczonej osoby?

Nie wiesz, czy zmarły był członkiem OFE? To żaden problem. Wystarczy wystąpić do najbliższej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podanie takiej informacji. W przypadku uzyskania potwierdzenia, należy zgłosić śmierć ubezpieczonego. Następnie rozpocznie się procedura dziedziczenia pieniędzy.

Nie ma określonego terminu zgłoszenia się po pieniądze po zmarłym członku OFE. Można to uczynić tak naprawdę w każdym momencie. Środki, po które się zgłaszamy, zostaną wpłacone w terminie do trzech miesięcy, nie wcześniej jednak niż po miesiącu od dopełnienia formalności. Należy pamiętać, że przejęta kwota podlega 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych.

Zobacz także: "Halo Polacy". Największe mity na temat Włochów. "Ananas na pizzy nie jest najgorszym złem"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić