ZUS wydał komunikat w sprawie 800 plus. Takie warunki trzeba spełnić

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, że obywatelom Ukrainy, którzy legalnie wjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w naszym kraju, przyznawane jest świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Kto może otrzymać takie środki?

ZUS wydał komunikat w sprawie 800 plus. Takie warunki trzeba spełnić
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Andrzej Rostek)

Już na początku 2024 roku 500 plus zamieni się w 800 plus. To oznacza, że zarówno polscy, jak i ukraińscy beneficjenci będą dostawać wyższe przelewy. Na jakich zasadach świadczenie jest przyznawane i wypłacane obywatelom Ukrainy?

Obywatelom Ukrainy, którzy wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje i wypłaca świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ (tzw. 500+). Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim (formularz SW-U) można składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bank - informuje ZUS na swojej stronie internetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Komorowska wróci do polityki? "Nigdy nie należy mówić nigdy"

By złożyć wniosek o 500 plus, trzeba spełnić konkretne warunki. O świadczenie możesz zabiegać, jeśli:

  • jesteś obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy,
  • Twój pobyt w Polsce jest legalny,
  • masz pod opieką dziecko (jesteś jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • masz pod opieką dziecko (jesteś jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny.

Komu przysługuje 500 plus?

ZUS na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że 500 plus przysługuje na dziecko do ukończenia 18. roku życia, jeśli jesteś:

  • obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelką Ukrainy albo żoną obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
  • obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiegasz się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelem innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić