Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Zyska głównie Kościół katolicki. Rekordowy zastrzyk pieniędzy od rządu

97
Podziel się:

W przyszłym roku Fundusz Kościelny otrzyma z budżetu państwa rekordową kwotę. Mowa aż o 200 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na składki zdrowotne oraz emerytalne osób duchownych, głównie księży katolickich.

Zyska głównie Kościół katolicki. Rekordowy zastrzyk pieniędzy od rządu
Polacy zrzucą się na Fundusz Kościelny. Rekordowa kwota (Adobe Stock, Grzegorz Krzyzewski 602861707)

Fundusz Kościelny powstał w czasach stalinowskich i był formą rekompensaty za odebrane Kościołowi mienie. Chociaż od tamtych wydarzeń minęły dziesiątki lat, to fundusz ciągle funkcjonuje, a od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość notuje rekordowe wpływy - odnotowuje "Rzeczposplita".

Jeszcze do 2012 roku Fundusz Kościelny co roku mógł liczyć na maksymalnie 100 mln zł. Gdy jednak w roku 2016 zaczął rządzić obóz Zjednoczonej Prawicy, budżet instytucji wzrósł do 145,3 mln zł. W roku 2021 było to 193,7 mln zł, w obecnym - 192,8 mln zł. Natomiast w roku 2023 budżet funduszu ma osiągnąć rekordowy poziom - 216 mln zł.

Polacy zrzucą się na Fundusz Kościelny. Rekordowa kwota

"Zwiększenie wydatków o 23 mln zł w projekcie ustawy budżetowej związane jest ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r." - tak z wyższych wydatków na Fundusz Kościelny wytłumaczyło się "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Finansów.

To właśnie fundusz ma za zadanie opłacać składki emerytalne i zdrowotne duchownych. Decyzja rządu o podniesieniu wynagrodzenia minimalnego w 2023 roku skutkuje tym samym wyższymi wydatkami. Jednak powody, dla których Fundusz Kościelny otrzyma z publicznych środków rekordową sumę są też inne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największa taka zbiórka w polskim internecie. Strzyczkowski o początkach Radia 357

Rząd Zjednoczonej Prawicy przed kilkoma laty reaktywował dotacje na na działalność charytatywno-opiekuńczą oraz oświatowo-wychowawczą, a także na remonty obiektów sakralnych. Jak wylicza "Rz", tylko w zeszłym roku na ten cel przeznaczono 11,6 mln zł.

Fundusz Kościelny, powołany do życia w roku 1950, działa na rzecz wszystkich Kościołów oraz związków wyznaniowych posiadających uregulowany status prawny w naszym kraju. Większość środków otrzymują jednak katolicy duchowni. Od roku 1990 instytucja zasilana jest wyłącznie z budżetu państwa.

Z obecnych formacji politycznych, tylko Lewica nawołuje do zlikwidowania Funduszu Kościelnego. Mniej radykalne stanowisko przedstawiają osoby związane z Platformą Obywatelską i Polską 2050. Przedstawiciele tych partii sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie funduszu dobrowolnym odpisem podatkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
kim
2 miesiące temu
Jak dawniej proboszcz i hrabia rządzili w gminie, Obecnie PIS i kler rzadzi, a lud myśli i zachodzi w główkę jak pójść po śmierci do nieba, bo Jezus wstanie i będzie przebierał jak w ulingałkach, którego do raju a którego do piekła strącić.Ta wiara nie trzyma się żadnej prawdy i prawa, tylko mamona liczy się.
Nauczyciel
2 miesiące temu
Kłamstwa piszecie...bo ksiądz nie dostaje złotówki...ma najmniejszą emeryturę, którą wypracował i odprowadzał składki.kiedy skończy się ta propaganda niszczenia duchowieństwa..
czarny
2 miesiące temu
Przecież to co mają to ukradli a nie kupili, więc dlaczego czarnuchom dopłacają do tego co ukradli
Zbyszek
2 miesiące temu
Największy błąd Stalina - fundusz kościelny.
Axel
2 miesiące temu
Tak przy obecnych problemach wysokiej inflacji, wysokich stopach procentowych kredytów, najważniejszy jest fundusz kościelny. Ten fundusz już dawno powinien zostać rozwiązany niech wierni sami sobie utrzymują swój kościół a pieniądze z tego funduszu przeznaczyć na chore dzieci.
Twój nick
2 miesiące temu
Swoich duchownych niech utrzymują wierni i ojciec-dyrektor. Powodzenia !
KOR
2 miesiące temu
składki zdrowotne? emerytalne? - przecież pracują to powinno być odprowadzane - cuda! cuda!
damm
2 miesiące temu
Kościół katolicki i inne należy pozbawić dotacji państwa samorządów należy ich opodatkować wszystko w tym nieruchomości i wyznawcy niech ich utrzymują ze swoich składek które należy też opodatkowac
zoska
2 miesiące temu
to ja pojde na ksiedza
adik
2 miesiące temu
do kościoła nie chodzę bo mi nie po drodze
szak
2 miesiące temu
To wina Tuska
nieświęty
2 miesiące temu
Nagrabili majątków . Markety kościelne zdzierają krocie .
Tomek
2 miesiące temu
Skoro Polacy muszą płacić jakieś śmieszne zadość uczynienia za historię to ja żądam by kościół zaczął płacić za krzywdy jakie wyrządził. Przez 2 tysiące lat historia kościoła to historia morderstw. Wybite całe cywilizacje, miliony zabitych. W chwili obecnej często słyszy się że kościół nie wypłaca często zasądzonych odszkodowań za swoich duchownych którzy lubią dzieciom w majtkach majstrować. Nie zgadzam się na utrzymywanie tej zbrodniczej organizacji z moich pieniędzy. Niech ten cyrk finansują wierni a nie wszyscy. Powiem tylko że już ponad połowa dzieci nie chodzi na religię i nie utożsamia się z katolicyzmem. Państwo jest w kryzysie, nie ma pieniędzy na utrzymywanie tego bałaganu. Dość finansowania z budżetu!!!
Ende
2 miesiące temu
A przecież kościoły odzyskały dobra to dlaczego jeszcze dostają kasę z budżetu nie musieli sprzedawać ziemi tak jak Morawieckiemu tylko posiać pdszenive i mieli by co roku kase czas opodatkować katolikow na rzecz kościoła a nie z góry dawać im miliony na brewerie mają dość z koszyka
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić