o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Głosowali na Dudę, tworzą mało PKB? Jest haczyk

19
Podziel się

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w 6 województwach, które łącznie "dokładają się" do polskiego PKB w zaledwie 26 proc. - wynika z mapki, która obiegła media społecznościowe. Jest jednak druga strona medalu - co zauważa money.pl.

Na Dudę głosowały województwa z najniższym wkładem do PKB? - pokazujemy jak czytać dane.
Na Dudę głosowały województwa z najniższym wkładem do PKB? - pokazujemy jak czytać dane. (PAP)
bErGUuiJ

Po ogłoszeniu wyborów na Twitterze rozgorzała dyskusja o tym, kto głosował na Andrzeja Dudę a kto na Rafała Trzaskowskiego.

Jak wynika z mapki, udostępnianej szeroko przez internautów, Duda wygrał w tych biedniejszych województwach, które w mniejszym stopniu budują Produkt Krajowy Brutto Polski.

Różnica jest spora, bo wynosi 26,2 proc. (województwa, gdzie wygrał Duda) do 73,8 proc. (województwa, w których wygrał Trzaskowski).

bErGUuiL

Mapkę stworzono na podstawie danych GUS z 2017 roku. Najnowsze dostępne analizy Głównego Urzędu Statystycznego pochodzą z 2018 roku i są dopiero ich "wstępnym szacunkiem". Dokładniejsze dane za 2018 rok publikowane będą w październiku tego roku.

Jak to wygląda w szczegółach? Tak tworzą PKB poszczególne województwa, w których Andrzej Duda zdobył lepszy wynik od Rafała Trzaskowskiego:

- podlaskie - 2,2 proc.,
- lubelskie - 3,7 proc.,
- podkarpackie - 3,9 proc.,
- małopolskie - 8,1 proc.,
- świętokrzyskie - 2,3 proc.,
- łódzkie - 6 proc.

bErGUuiR

Co ciekawe, w porównaniu do danych z 2017 roku, jeśli chodzi o wypracowany PKB, nie zmieniają nic. Nadal województwa popierające Andrzeja Dudę są odpowiedzialne za 26,2 proc. PKB, a te, w których wygrał kandydat opozycji - za 73,8 proc.

Warszawa Osobno

Na produkt krajowy brutto składają się: konsumpcja, inwestycje i wydatki rządowe. Województwo, które "dokłada się" do PKB w mniejszym stopniu, jest po prostu biedniejsze. Gospodarstwa domowe mniej kupują, a przedsiębiorcy mniej inwestują.

bErGUuiS

Dane od lat pokazują, że najmniej zarabia się właśnie na Podkarpaciu i w świętokrzyskim, a Podlasie i Lubelszczyzna również wypadają pod tym względem blado. A skoro mieszkańcy mają mniej pieniędzy, to automatycznie ich nie wydają.

Najwięcej z kolei zarabia się w Warszawie. I to ona jest tą drugą stroną medalu. W opracowaniach GUS Warszawę i woj. mazowieckie traktuje się osobno. A przy wynikach wyborów, razem.

Gdyby więc wyniki Warszawy oddzielić od województwa mazowieckiego, to okazałoby się, że wyborczy podział Polski wyglądałby inaczej. Bo na Mazowszu (nie uwzględniając stolicy) zdecydowanie wygrał Andrzej Duda. Województwo udało się "przeciągnąć" na stronę Rafała Trzaskowskiego tylko dzięki głosom mieszkańców Warszawy.

Przy bardziej szczegółowym podziale (czyli z uwzględnieniem Mazowsza, choć pozbawionego Warszawy) wynik w PKB wyglądałby już nieco inaczej i wynosił 31,8 do 68,4 proc. Wciąż jednak na korzyść Rafała Trzaskowskiego.

bErGUuiT

Bogaci też głosowali na Dudę

Nie zawsze poziom zamożności w regionie przekłada się na wynik wyborów. Przykład - gmina Kleszczów. Od lat będąca najbogatszą gminą w Polsce.

Zdecydowanie wygrał tam Andrzej Duda, zdobywając 78 proc. głosów. Z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej osiągnął znacznie lepszy wynik w Porębie oraz w gminie Ozimek, czyli odpowiednio 3. i 4. najbiedniejszej gminie w Polsce.

bErGUuiU

Rafał Trzaskowski wygrał też w województwie opolskim i lubuskim, czyli tych regionach, które do PKB dorzucają się najmniej. Znacznie mniej niż Podkarpacie czy świętokrzyskie.

Zatem prawdą jest, że województwa głosujące na Andrzeja Dudę wypracowały znacznie mniej PKB niż popierające Rafała Trzaskowskiego. Ale trudno stwierdzić, czy sytuacja wyglądałaby podobnie, gdyby wziąć pod uwagę dane PKB na poziomie gmin. GUS jednak tak szczegółowych danych nie przedstawił.

Zobacz także: Bon turystyczny. Kiedy będą pieniądze?

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErGUujm
KOMENTARZE
(19)
DUDA2020
rok temu
Zenada w wykonaniu niemiaszkow.
Maria
rok temu
ciekawe jest to ze przy tych wyborach feminizm stał się populizmem. Glosujące kobiety popierające włądzę która zabiera im prawa. Arcy ciekawa sprawa.
a tam
rok temu
a warmia i mazury,opolskie i lubuskie majace po 2 procent udziału w pkb tez głpsowały na roberta !
bErGUujn
Marta
rok temu
Na Podkarpaciu 20 do 30% pracuje na czarno to co mają się dokładać. Biorą z kasy tych co pracują i płacą podatki.
zośka
rok temu
A co tak Trzaskowski zrobił dobrego dla kraju i ludzi, przykład jego rządów to Warszawa
malkontent
rok temu
Pan kandydat Duda słusznie opowiadał o "dziadostwie "
malkontent
rok temu
Pan kandydat Duda słusznie opowiadał o "dziadostwie "
irrr
rok temu
i kolejny dzień dzielenia polaków na inteligentnych pracujących co mają prawa wyborcze i na tych co głosowali na PIS obrażając 10 milionów ludzi nigdy nie wydra się wyborów to zrozumiał nawet Hołownia pewien człowiek powiedział kiedyś "mądry polak po szkodzie" ale ciąg dalszy tej fraszki idzie chyba tak "a polak przed szkodą jak i po szkodzie głupi" ta druga część idealnie pasuje do platformy ostatnio słyszałem jak Schetyna mówił że totalna opozycja była dobra przez pierwsze 2 lata ale platforma cały czas jeszcze więcej i jeszcze bardziej mimo że to nie działa to trzeba jeszcze więcej obrażać wyzywać i naśmiewać się i róbcie tak dalej to nigdy nie wygracie wyborów
mlewy
rok temu
Niestety grupa uprzywilejowana w każdej dziedzinie małorolni rolnicy dopłaty z Uni, mizerne płacenie składek, sprzedaż produktów bez podatku, dla dzieci stypendia socjalne bo nie ma dochodu ale chałpa największa dobry samochód i kasa bez zus i podatku. Nadodatek żądania emerytalne na równi z pozostałymi. Nie dają nic a tylko żadają i wybierają takiego Dyzmę.
Jeszcze raz:
rok temu
na szambelana głosowały rejony zaludnione przez wykorzenionych imigrantów, na prezydenta - te, w których od wieków mieszkają dumni Polacy.
GOść
rok temu
Bzdury , bzdury , bzdury totalne bzdury .
gośzwSć
rok temu
To są dane ratusza stolycy największe PKB w Polsce wytwarza się na Śląsku i Małopolsce
Kłamstwo
rok temu
Zarobki 24 tysiące miesięcznie. Głosowałam na Dudę. Kłamiecie.
bErGUujf
suahiri
rok temu
Wytłumaczcie mi, ekonomiści od 7-boleści, skąd Wafka wytwarza 22% PKB skoro wszelkie duże zakłady pracy są poza Wafką i mazowieckim ??? To że firma ma biuro główne w Wafce to nie oznacza że zysk też jest generowany w Wafce. To zwykła ustawka i ściema. Jak to się ma do małopolskiego lub śląska gdzie jest największa koncentracja polskich marek ? Kolejny gniot do walki z demokracją. Dalej nie możecie się z tym pogodzić.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić