Artykuł Sponsorowany| 
aktualizacja 

Mata edukacyjna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

1

Priorytetem każdego rodzica jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka. Na ten temat powstało wiele publikacji, które zawierają wskazówki, jak odpowiednio dbać o niemowlę. Wśród wielu wytycznych znajdują się również rekomendacje odnośnie do zabawek dla maluchów. Jednym z najbardziej polecanych gadżetów jest sensoryczna mata edukacyjna.

Mata edukacyjna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
(Materiały prasowe)

Artykuł sponsorowany

Każda ciekawa i atrakcyjna zabawka sprawi, że maluszek spędzi na zabawie nawet kilkadziesiąt minut. Żaden opiekun nie zrezygnuje z dodatkowego wolnego czasu. Dlatego warto dokładnie przeanalizować produkty na rynku i wybrać najlepsze akcesoria dla swojego dziecka. Czym kierować się przy wyborze maty edukacyjnej?

Sensoryczna mata do zabawy – czy warto?

Rodzice często zadają sobie pytanie, czy opłaca się zainwestować w kolejną zabawkę dla swojej pociechy. Opinie na ten temat są podzielone.
Niektóre środowiska uważają, że dziecko powinno być otoczone naturalnymi, drewnianymi zabawkami, a kolorowe gadżety mogą zaburzać prawidłowy odbiór rzeczywistości.

Jednak wśród specjalistów jest również bardzo wielu zwolenników kolorowych i grających zabawek. Bez zastanowienia wymieniają ogrom zalet takich akcesoriów do zabawy. Szczególną uwagę przywiązują do maty edukacyjnej. To produkt, który wspomaga:
• mechanizm motywacji – zwisające kolorowe zabawki zachęcają dziecko do sięgania po nie oraz do przekręcania się na brzuszek i plecy,
• rozwijanie chwytu – zaciekawiony maluch chętnie chwyta zawieszone przedmioty,
• poznawanie nowych faktur – mata do zabawy jest wyposażona w elementy sensoryczne, które pozytywnie oddziałują na zmysł dotyku,
• uwrażliwianie słuchu – grzechotki, piszczałki i elementy grające różne melodie mają za zadanie przyciągnąć uwagę dziecka i sprawić, że będzie szukało źródeł słyszanego dźwięku,
• kształtowanie wzroku – maluch na początku zauważa głównie kolory kontrastowe, czyli biały, czarny i czerwony. Dlatego w matach do zabawy dominują właśnie takie barwy.

Jak widać, za kupnem sensorycznej maty do zabawy przemawia wiele korzyści. Nie warto więc zwlekać z decyzją, skoro na rynku istnieją nowoczesne i sprawdzone akcesoria tego typu, takie jak te od Canpol Babies.

Od jakiego wieku sprawdzi się mata do zabawy?

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to tak zwany czwarty trymestr. Niemowlę w tym okresie przyzwyczaja się do życia w nowym środowisku. Oswaja się z zapachami i dźwiękami, potrzebuje bliskości mamy, głównie śpi, a dzięki temu jego organizm dojrzewa. Maluch w tym okresie może być bardzo wymagający, dlatego że:
• płacze, a ponieważ to jego jedyna forma komunikacji z dorosłym, robi to często,
• dużo je i dzięki temu zapewnia sobie poczucie bliskości i bezpieczeństwa,
• mogą dokuczać mu kolki, zaparcia, alergie i nietolerancje, które bardzo negatywnie odbijają się na jego samopoczuciu.
Dlatego dziecko do ukończenia 3. miesiąca życia nie potrzebuje dodatkowych bodźców w postaci zabawek czy gadżetów.
Jednak po tym okresie, maluch staje się coraz bardziej aktywny. Nagle zaczyna rozglądać się wokół siebie. Ogląda cienie na ścianie, wirującą firankę, ruszające się liście drzew czy światło. To idealny moment na wprowadzenie urozmaicenia – np. takiego jak mata do zabawy. Dziecko położone na niej:
• będzie z ciekawością obserwować wiszące zabawki,
• zacznie rozglądać się na boki, aby poznać otoczenie.

Choć na początku może wydawać się, że maluszek nie jest zainteresowany zabawą w takim miejscu, trzeba dać mu chwilę na odnalezienie się w nowej sytuacji. Po pewnym czasie z pewnością podejmie próby dotknięcia zabawek czy innych elementów.

Dobra mata edukacyjna, czyli jaka?

Na rynku istnieje wiele producentów akcesoriów dla dzieci. Aby wybrać najlepszą matę dla niemowląt, warto zwrócić uwagę na:
• wypełnienie podstawy – mata do zabawy powinna chronić maluszka przed wychłodzeniem. Jednak nie może być zbyt gruba, ponieważ będzie utrudniać poruszanie się dziecka,
• liczbę pałąków i miejsc do zawieszenia elementów,
• rodzaj zawieszek – dzieci uwielbiają grające i szeleszczące zabawki. Ciekawymi dodatkami są lusterka, grzechotki i metkowce.
Większość produktów spełnia wyżej wymienione wytyczne. Dlatego trzeba sobie zadać pytania dodatkowe, np. o:
• zabawki – czy elementy są odczepiane? Czy istnieje możliwość zmiany zawieszek?
• podłoże – czy materac będzie ciekawy dla malucha, który leży na brzuchu?
• sposób składania – czy z łatwością schowasz matę edukacyjną do szafy?
• czyszczenie – czy można ją umyć bez obaw o uszkodzenie?
• dodatkowe opcje – czy z materaca można zrobić kojec?
Odpowiedzi na nie to również świetne wskazówki, które pomogą wybrać najbardziej odpowiednią matę do zabawy dla twojego dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby zabawa na macie edukacyjnej była bezpieczna, rodzic musi zadbać o każdy szczegół. Bardzo ważne jest to, czy:
• przedmiot otrzymał oznaczenie CE – taki znak potwierdza, że produkt został stworzony zgodnie z wymogami Unii Europejskiej i jest bezpieczny dla użytkowników,
• zabawka jest wolna od bisfenolu A, niebezpiecznej substancji, którą wykorzystuje się do produkcji niektórych plastikowych akcesoriów,
• mata nie zawiera małych elementów, które mogłyby utknąć w drogach oddechowych malucha.
Mając pewność, że akcesorium jest w pełni bezpieczne, opiekun będzie mógł nawet bez obaw pozostawić maluszka na macie na kilkanaście minut.
Jak widać, mata do zabawy to świetne uzupełnienie kolekcji dziecięcych zabawek. Zainwestuj w nią, aby pozwolić swojej pociesze jeszcze lepiej poznawać otaczający ją świat!

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić