Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

20 najbardziej niebezpiecznych krajów dla turystów. Tam lepiej nie wyjeżdżać

57
1/20

Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga
(Getty Images)
0
0

Okres letni to szczególny czas w roku, w którym najwięcej osób planuje zagraniczne podróże. Oprócz krajów europejskich, coraz częściej decydujemy się na dalsze wycieczki. Chcemy zobaczyć malownicze krajobrazy i poznawać nowe kultury. Jednak planując swoją podróż, warto przede wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało Raport Konkurencyjności Turystyki i Podróży. Przy raporcie autorzy tworzą także ranking bezpieczeństwa krajów, w którym uwzględniają ocenę działania policji, wskaźnik przestępczości czy zagrożenie terrorystyczne. Spośród 136 analizowanych krajów świata, przedstawiamy 20 najbardziej niebezpiecznych dla turystów.

Demokratyczna Republika Konga charakteryzuje się dużą liczbą uzbrojonych bandytów oraz sił zbrojnych kontrolujących naród. Dlatego istnieje spora szansa, że turyści natkną się na opancerzone pojazdy, helikoptery szturmowe czy uzbrojone wojska. Stolica państwa - Kinszasa, znana jest z powszechnej przestępczości - gangów, kradzieży, rozbojów i gwałtów.

2/20

Tajlandia

0
0

W ciągu ostatnich 13 lat południowe prowincje kraju - Yala, Pattani, Narathiwat i Songkla - zyskały złą reputację pod względem bezpieczeństwa. W tym okresie z powodu przemocy zginęło ponad 6,5 tys. osób. Zdarzały się przypadki napadania turystów przez okoliczne gangi. Ponadto, w tym regionie panuje stan wojenny.

3/20

Jamajka

0
0

W niektórych regionach kraju, takich jak Kingston czy Montego Bay, powszechne są strzelaniny i brutalne przestępstwa. Może mieć to wpływ nawet na turystów przebywających w hotelach czy ośrodkach.

4/20

Republika Południowej Afryki

0
0

Wysokie wskaźniki przestępczości Południowej Afryki skłoniły wielu mieszkańców do wynajęcia prywatnych ochroniarzy. Częste są tutaj gwałty i morderstwa, zwłaszcza w bardziej odległych od stolicy miasteczkach i osadach.

5/20

Gwatemala

0
0

Granica Gwatemali z Meksykiem jest najbardziej niebezpiecznym obszarem kraju. Powodem jest ciągły handel ludźmi i przemyt narkotyków. W ubiegłym roku Gwatemala była piąta pod względem najwyższego wskaźnika zabójstw w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Innymi powszechnymi przestępstwami są napady i rabunki z użyciem broni oraz kradzieże.

6/20

Republika Czadu

0
0

Ten kraj afrykański cierpi głównie z powodu bliskości Nigerii i Sudanu. Jest celem grup ekstremistycznych, takich jak Boko Haram, ISIS i Al-Kaida. W przeszłości ataki tych grup dotyczyły nie tylko cywilów i sił bezpieczeństwa, ale także mieszkańców i obcokrajowców. Przejścia graniczne z Sudanem i Libią są ryzykowne ze względu na pola minowe i konflikty graniczne.

7/20

Bangladesz

0
0

W Bangladeszu poza zagrożeniem atakami terrorystycznymi, występuje niebezpieczeństwo klęsk żywiołowych. Ekstremalne warunki pogodowe powodują trzęsienia ziemi, powodzie i cyklony tropikalne.

8/20

Mali

0
0

W północnych i środkowych częściach Mali, w tym w stolicy kraju - Bamako, występuje wysokie ryzyko ataków terrorystycznych. Częstym celem ataków są hotele i restauracje. Przykładem jest incydent z 2015r. w stolicy, kiedy w hotelu Radisson wzięto do niewoli i zabito wiele osób.

9/20

Liban

0
0

W Libanie działa wiele ekstremistycznych grup, dlatego ataki terrorystyczne - jak np. zamachy bombowe, zdarzają się tu często. Oprócz tego, w kraju panuje kryzys polityczny, który jest powodem wielu mniejszych protestów i sporów mogących być źródłem szkód dla osób postronnych.

10/20

Filipiny

0
0

Na południowym wybrzeżu Sulu i archipelagu Sulu cudzoziemcy są głównym celem porwań. Oprócz tego w ubiegłym roku w kasynie w stolicy Filipin - Manili, miała miejsce strzelanina i wzniecenie pożaru, w wyniku których zginęło 37 osób.

11/20

Ukraina

0
0

Odkąd nastąpiła eskalacja walk między ukraińskimi siłami zbrojnymi, a wspieranymi przez Rosję separatystami, wschodnie i południowo-wschodnie regiony Ukrainy nie są bezpieczne. Dotyczy to w szczególności Krymu, obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego.

12/20

Honduras

0
0

Honduras ma jeden z najwyższych wskaźników morderstw na świecie. Najwięcej zabójstw w kraju - ok. 70 proc., miało miejsce w miastach La Ceiba, Tegucigalpa i San Pedro Sula. Oprócz tego, departament Gracias a Dios jest mocno obciążony narkotykami i przestępczością, a brakuje w nim policji i wojska.

13/20

Kenia

0
0

Kraj ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc, ale ucierpiał z powodu licznych ataków terrorystycznych. W Nairobi rośnie także przestępczość z użyciem przemocy, powszechnymi formami ataków są granaty, strzelaniny i pchnięcia nożem.

14/20

Egipt

0
0

ISIS oraz inne ugrupowania ekstermistyczne stanowią poważne zagrożenie dla obiektów publicznych w całym Egipcie, w tym w miejscach turystycznych. Grupy znane są również z tego, że celują w różne rodzaje transportu.

15/20

Wenezuela

0
0

Niedobory podstawowych towarów, takich jak woda, żywność i leki, doprowadziły do wielu niepokojów społecznych i przestępczości na terenie całej Wenezueli. Kraj ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie: napady z bronią, morderstwa i porwania i kradzieże samochodów są powszechnymi formami przemocy. Szczególnie narażeni są na to obcokrajowcy, ponieważ są od razu postrzegani jako bardziej majętni. Tylko nieliczne przestępstwa są ścigane.

16/20

Nigeria

0
0

Boko Haram jest odpowiedzialna za większość przemocy, która jest obecna w Nigerii. Zwykle atakują gęsto zaludnione obszary takie jak szkoły, kościoły, restauracje i hotele. Państwo boryka się również ze zorganizowaną przestępczością w handlu narkotykami.

17/20

Pakistan

0
0

Konflikt religijny od lat nęka Pakistan i wciąż powszechna jest przemoc wobec niektórych grup religijnych. Rząd ogranicza wolność słowa i zabrania obcokrajowcom dostępu do licznych miejsc w całym kraju.

18/20

Salwador

0
0

Oprócz jednego z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie, Salwador znany jest z wielu gangów ulicznych znanych jako maras. Charakteryzują się wyjątkowym okrucieństwem i angażują się w przemyt narkotyków i broni oraz rozboje.

19/20

Jemen

0
0

Stolica kraju, Sana, jest bazą dla wielu grup rebeliantów, którzy atakują i zatrzymują głównie amerykańskich obywateli. W kraju panuje również duża aktywność grup ekstremistycznych, takich jak Al-Kaida. Ze względu na częste miny lądowe i naloty powietrzne, większość ludności cierpi na brak wody, żywności i pomocy medycznej.

20/20

Kolumbia

0
0

Chociaż Pablo Escobar od wielu lat nie żyje, a Medellin niedawno został uznany za najlepsze miejsce turystyczne w Ameryce Południowej, to odwiedzanie Kolumbii nadal stanowi duże ryzyko dla zagranicznych podróżnych. Uzbrojone gangi, handel narkotykami oraz grupy przestępcze takie jak BACRIM są powszechne na terenie całego kraju. Oprócz tego, w wielu dużych miastach występują akty terroryzmu - m.in. eksplozje.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić