Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

70 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o odbudowie Stolicy. Zobacz zdjęcia

46
1/8

Obraz rozpaczy

Obraz rozpaczy
(PAP)
0
0

Po wojnie straty w zabudowaniu Warszawy szacowano na 84 proc. Miasto, w którym przed wojną mieszkało niemal milion ludzi, po Powstaniu Warszawskim całkowicie się wyludniło. W zgliszczach kryło się jedynie kilka tysięcy osób.

W połowie 1945 roku, w Warszawie zalegało 20 mln metrów sześciennych gruzu oraz 100 tys. min i niewybuchów. Sytuacja w mieście była tragiczna. Mimo to, 3 lipca 1945 roku, Sejm Ustawodawczy)
podjął uchwałę o odbudowie stolicy.

Na zdjęciu widać ruiny kamienic Starówki. Zdjęcie wykonano wiosną 1947 roku.

2/8

Udało się odbudować

0
0

Zdjęcie po lewej pochodzi z września 1947 r. i przedstawia Dom Pod Orłami. Swoją nazwę budynek wziął od orłów wieńczących narożniki, autorstwa lwowskiego rzeźbiarza Zygmunta Otty. Była to siedziba Banku Towarzystw Spółdzielczych, obecnie znajduje się tu Bank PKO.

3/8

Jeden z ważniejszych mostów

0
0

Fotografię wykonano w 1946 roku. Zdjęcie pokazuje robotników pracujących przy odbudowie Mostu Poniatowskiego. Przeprawa została wysadzona przez Niemców dwa lata wcześniej, w wyniku czego zapadły się cztery przęsła mostu.

Rok później rozpoczęto odbudowę, zgodnie z projektem Stanisława Hempla. W grudniu doszło dokatastrofy budowlanej, z powodu której zawaliły się łuki trzeciego przęsła. Zginęła jedna osoba, dziewięć zostało rannych. Ostatecznie, władze Warszawy otworzyły most 22 lipca 1946 roku.

4/8

Miejsce kultu

0
0

Archikatedrę zaczęto budować pod koniec XIV wieku, po to, żeby sukcesywnie rozbudowywać ją, aż do 40. XIX wieku. W roku 1944, materiały wybuchowe zamieniły ok. 550-letnią konstrukcję w pogorzelisko. Na zdjęciu po prawej stronie widać obchody Wielkiej Soboty z 1947 roku, w odbudowywanej archikatedrze.

5/8

Młodzi odbudowują stolicę

0
0

Junacy z Powszechnej Organizacji "Służba Polsce" odgruzowują ulicę Złotą. Była to organizacja paramilitarna, która miała na celu przysposobić młodzież do zawodu, wyrobić kulturę fizyczną oraz przygotować młodych do służby w wojsku. Pomoc Służby była bardzo przydatna, w 1949 roku należało do niej 1,2 mln osób. Zdjęcie zrobiono w 1947 r.

6/8

Praca pali się w rękach

0
0

Młoda dziewczyna pomaga przy odgruzowywaniu i poszerzeniu ul. Marszałkowskiej. Powszechną Organizację "Służba Ojczyźnie" wspierali członkowie młodzieżowych grup komunistycznych z Danii, Norwegii, Węgier czy Finlandii. Fotografię wykonano w lipcu 1948 roku.

7/8

Ruina

0
0

Pałac Krasińskich w gruzach. Przepiękny gmach wybudowano w latach 1677-1695, według projektu Tymana z Gameren. Został spalony podczas Powstania Warszawskiego. Poprzednio nazywał się Pałacem Rzeczpospolitej i znajdowała się tu Komisja Skarbowa Koronna.

8/8

O wiele lepiej

0
0

W Królestwie Polskim)
, w latach 1827-1828, odbywały się tu posiedzenia sądu sejmowego. W okresie międzywojennym był siedzibą Sądu Najwyższego, który przeniesiono w 1999 na drugą stronę ulicy. Mieści to, co zostało (niecałe 5%) z liczącej 40 tysięcy rękopisów BibliotekiZałuskich i Rapperswilskiej, księgozbiór Biblioteki Wilanowskiej, a także inne zebrane później stare druki i zbiory graficzne. W 2016 roku zakończono rewitalizację pałacu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić