aktualizacja 

Całować czy nie całować? Choroby przenoszone przez ślinę

10
1/6

Mononukleoza

Mononukleoza
(unsplash.com)
0
0

Ponieważ mononukleozą najłatwiej zarazić się właśnie poprzez pocałunek, często nazywa jest chorobą pocałunków. Wywołuje ją wirus przenoszony przez ślinę. Najczęściej atakuje dzieci i młodzież. Objawy choroby pojawiają się dopiero po 30-50 dniach i przypominają przeziębienie lub zapalenie migdałków. Przy ostrzejszym przebiegu jest podobna do anginy.

2/6

Opryszczka

0
0

Pierwszymi objawami opryszczki wargowej są swędząca wysypka i ból w okolicach ust. Później pojawiają się bolesne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają i tworzą równie bolesne owrzodzenia. Niestety opryszczka bardzo szpeci wygląd i widoczna jest z daleka. Atakuje głównie skórę oraz błony śluzowe w okolicy ust i dziurek nosa. Kiedy raz zarazimy się opryszczką, pozostajemy nosicielem tego wirusa do końca życia.

3/6

Próchnica

0
0

Próchnicę wywołują bakterie, które łatwo przenoszą się podczas pocałunku w ślinie. Podczas metabolizmu cukrów wytwarzają one kwasy, które pozbawiają zęby naturalnej ochrony, a bakterie wnikają wgłąb zęba. Przyczyniają się również do powstania płytki nazębnej, która doprowadza do stanów zapalnych przyzębia.

4/6

Przeziębienie

0
0

Najczęstszymi objawami przeziębienia są suchość w nosie i gardle, ból gardła, katar, kaszel, gorączka. Zanim rozwiną się objawy choroby, zainfekowana osoba może zarażać nawet kilka, czy kilkanaście dni wcześniej. Zanim pojawią się pierwsze objawy, możemy być już nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów.

5/6

Angina

0
0

Drobnoustroje wywołujące anginę mogą przenosić się na drugiego człowieka drogą kropelkową, czyli również przez ślinę. Ze względu na możliwość groźnych powikłań angina nie może być bagatelizowana i wymaga niezwłocznego zastosowania antybiotykoterapii. Zwykle zaczyna się od silnego bólu gardła utrudniającego przełykanie. Przebiega z wysoką gorączką i dreszczami.

6/6

Świnka

0
0

Wywołuje ją wirus przenoszony drogą kropelkową. Cięższy lub lżejszy przebieg świnki zależy od ogólnej kondycji chorego, a także od poziomu jego odporności. Wbrew powszechnej opinii, można na nią zachorować więcej niż raz w życiu, ale nie zdarza się to często. Zwykle wirus atakuje ślinianki przyuszne, rzadziej podżuchwowe i podjęzykowe.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić