Adam Dudkiewicz| 

Gdyby nie te wynalazki, ludzie umieraliby o wiele częściej

3
1/7

Stetoskop

Stetoskop
(Wikipedia)
0
0

Każde z tych medycznych odkryć, to swoisty kamień milowy. Nikt dokładnie nie oszacował jak wiele istnień udało się dzięki nim ocalić, jednak na pewno jest ich wiele. Oto lista niedocenionych wynalazków, dzięki którym, ludzie nie umierają tak często, jak kiedyś.

Lekki, stosunkowo niedrogi stetoskop łączy pacjenta z lekarzem. To przełomowy wynalazek, który pozwala szybko przeprowadzić diagnostykę. Zazwyczaj lekarz nasłuchuje płuca, serce czy jamę brzuszną. Skraca to czas potrzebny na zlokalizowanie lub rozpoznanie problemu. To dlatego stetoskop jest nieodłącznym atrybutem lekarza.

2/7

Określanie grupy krwi

0
0

Ten wynalazek otwiera nam możliwość bezpiecznego wykonania najbardziej delikatnych zabiegów i operacji. Najważniejsze z nich to transfuzje i transplantacje. Od czasów odkrycia metody prawie 100 lat temu, uratowała ona niezliczone rzesze ludzi.

3/7

Antyseptyka

0
0

Jeśli cofniemy się do konfliktów militarnych z XVIII czy XIX wieku, zobaczymy, że równie niebezpiecznym dla żołnierzy była poważna rana, jak i rana niewielka, przez którą mogło wdać się zakażenie. Antyseptyka zmieniła stan rzeczy. Odkażanie narzędzi, rąk, sal chirurgicznych, w końcu okolicy ran, pozwoliło wyeliminować wiele zgonów bezpośrednio spowodowanych rozwinięciem się w organizmie stanu zapalnego.

4/7

Placebo

0
0

Wielu lekarzy potwierdza, że z zaburzeniami zdrowotnymi wygrywa się głową. Placebo pozwala pacjentom na pokonanie choroby, dzięki odpowiedniemu nastawieniu.

5/7

Natlenione powietrze

0
0

Pierwszy raz zastosowano to rozwiązanie pod koniec XVIII w. Obecnie "tlen" ma niezliczoną liczbę zastosowań, ze względu na możliwość rozpuszczenia w nim wielu pomocnych substancji. Główne z tych zastosowań to anestezjologia, zwalczanie traumy, leczenie astmy czy zapalenia płuc.

6/7

Pap test

0
0

W 1926 roku, dr George Papanicolaou ogłosił, że można stwierdzić obecność komórek nowotworowych w wydzielinie z pochwy kobiet z rakiem szyjki macicy. W 1944 opublikował doniosłą pracę pt. "Diagnosis of uterine cancer by the vaginal smear". Wkrótce inni lekarze zaczęli potwierdzać tę obserwację. Pierwszą przychodnię do badań skriningowych raka szyjki macicy otwarto w Massachusetts w 1945 r. To odkrycie pozwoliło ocalić życie wielu kobietom.

7/7

AED

0
0

Automated external defibrillators, czyli AED, to urządzenie umieszczane w miejscach publicznych, które pozwala na zdiagnozowanie problemów z sercem i zaaplikowanie szybkiego leczenia. Jeśli ktoś zasłabnie, można podłączyć mu taki zestaw, maszyna sama zobaczy czy potrzebna jest defibrylacja. Co więcej AED powie nam, co mamy robić. Urządzenia znajdują się w warszawskim metrze.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić