Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Pigułka zadziała nawet jeśli wiemy, że to nie lek

4

Efekt placebo jest o wiele bardziej złożony, niż do tej pory sądziliśmy. Dają się na niego nabrać nawet osoby, które wiedzą, że biorą placebo - informują badacze z Instituto Superior de Psicologia Aplicada w Lizbonie.

Kobieta połyka tabletki
Kobieta połyka tabletki (123RF.COM)

W badaniach wzięło udział 97 osób. Wszystkie cierpiały na ból pleców. Eksperyment zaczęto od 15-minutowej prelekcji wyjaśniającej czym jest efekt placebo. Następnie uczestników podzielono na dwie grupy.

Pierwsza grupa brała tylko prawdziwe leki. Druga dodatkowo tabletki wyraźnie oznaczone jako placebo. Po trzech tygodniach ponownie zaproszono uczestników i odbyto z nimi rozmowę. Okazało się, że ci biorący dodatkowo placebo odczuwali ból mniejszy o 30 proc. Z kolei u drugiej grupy, zażywającej tylko leki, spadek wynosił najwyżej 16 proc.

Pacjenci byli zainteresowani tym, co się stanie i nowego podejścia do ich bólu. Czuli się wzmocnieni – mówi Claudia Carvalho z gruby badawczej.

To zaskakująco obiecujące wyniki. Według lizbońskich lekarzy eksperyment jednoznacznie pokazuje, że placebo nie należy odrzucać, ale umiejętnie wykorzystywać. Oczywiście nie wyleczy się nim raka, ale może pomóc na inne przypadłości - bóle, depresję czy problemy żołądkowe.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić