Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Monstrum na pasie startowym. Udany test największego samolotu świata

227
1/6

Już gotowy do startu?

Już gotowy do startu?
(Youtube.com)
0
0

Nareszcie firma Stratolaunch pokazała, że ich samolot, noszący taką samą nazwę, działa. Choć prototyp nie wzbił się jeszcze w powietrze, to jednak jego pojawienie się na pasie startowym daje nadzieję na sukces. To bowiem pierwszy raz, gdy samolot skutecznie poruszał się przed kamerami bez pomocy innych maszyn. W przyszłości największy samolot świata ma służyć do wynoszenia rakiet na orbitę, co znacznie obniży koszty kosmicznych transportów. "Nasz wynalazek to przełom" - podkreślają od dawna konstruktorzy.

2/6

Pierwsza udana próba

Zobacz także: Pierwsza udana próba
0
0
3/6

To największy samolot świata

0
0

Stratolaunch to olbrzym nawet przy dotychczasowym rekordziście, Antonowie AN-225 Mrija. Jest od niego sporo cięższy i ma większą rozpiętość skrzydeł, wynoszącą aż 117 metrów (o 29 m więcej od poprzedniego rekordzisty). Jest tylko nieco niższy, dokładnie o 3 metry. A i tak jest wyższy niż 4-piętrowy blok mieszkalny. Nowy król zatankowany pod korek waży 340 ton.

4/6

Najtańsze rozwiązanie

0
0

Współzałożyciel Microsoftu Paul Allen chce, by Stratolaunch wynosił w kosmos rakiety z satelitami. Dlatego wspólnie z firmą Orbital ATK planuje podczepiać do maszyny rakiety Pegasus XL zdolne do wynoszenia ładunków o wadze do 450 kg.

"Z możliwością operowania ze zwykłych lotnisk i dużą manewrowalnością Stratolaunch System jest tańszym i wydajniejszym sposobem umieszczania satelitów w kosmosie niż pionowy start" - twierdzi producent maszyny w informacji prasowej.

5/6

Z rakietą w niebo

0
0

Jak to ma wyglądać w przyszłości? Idealny scenariusz: Stratolaunch po przeleceniu 2408 km wzniesie się na wysokość 9144 metrów, gdzie uwolni wieloczłonową rakietę kosmiczną. Ta, po odpaleniu silników wzniesie się na niską orbitę Ziemi, a samolot wróci na lotnisko.

6/6

Kiedy poleci?

0
0

W najbliższych miesiącach nie ma co liczyć na pokaz pełnych możliwości samolotu. Według Paula Allena pierwszy lot testowy odbędzie się do końca 2019 roku. A kiedy poleci w kosmos? Tego na razie nie wiadomo.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić