Jan Manicki
Jan Manicki| 

300 martwych słoni. Znaleźli przyczynę

59

W tym roku w Botswanie zmarło ponad 300 słoni. Przyczyną mają być sinice w zbiornikach wodnych. Słonie piją zatrutą wodę, co niesie za sobą fatalne skutki.

300 martwych słoni. Znaleźli przyczynę
Słonie masowo giną z powodu zatrutej wody (Twitter)

Rząd Botswany poinformował w poniedziałek, że przyczyną śmierci ponad 300 słoni od początku roku jest zatruta woda w większości zbiorników wodnych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od czerwca. Teraz okazuje się, że to sinice zatruwają wodę w jeziorach i rzekach.

Słonie masowo giną z powodu zatrutej wody. Przyczyną są sinice

Wicedyrektor Departamentu Przyrody i Parków Narodowych Botswany Cyril Taolo stwierdził na konferencji prasowej, że liczba martwych słoni wzrosła w ostatnim czasie do 330. W lipcu ta liczba wynosiła 281. Co ciekawe, inne zwierzęta żyjące w delcie rzeki Okawango nie umierają w związku z piciem zatrutej wody.

Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi. Dlaczego umierają tylko słonie? Dlaczego tylko na tym obszarze? Badamy kilka hipotez – powiedział Mmadi Reuben, główny weterynarz Botswany.

Ciepła woda to idealne warunki dla sinic. Winne globalne ocieplenie

Sinice, nazywane też cyjanobakteriami to mikroskopijne organizmy często występujące w wodzie, a czasami także w glebie. Nie wszystkie z nich wytwarzają toksyny szkodliwe dla innych organizmów. Niektóre zakwity sinic mogą być jednak szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Naukowcy twierdzą, że wraz z globalnym ociepleniem coraz częściej mamy do czynienia z toksycznymi związkami wytwarzanymi przez sinice. Ocieplenie klimatu prowadzi do wyższych temperatur wody. To z kolei oznacza namnażanie się toksycznych cyjanobakterii.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu średnia temperatura w Afryce rośnie dwa razy szybciej niż na innych kontynentach. Potwierdza to profesor Patricia Glibert z Centrum Nauk o Środowisku Uniwersytetu Maryland. Twierdzi ona, że cieplejsza woda to odpowiednie warunki do rozwoju trujących bakterii.

Na całym świecie obserwujemy coraz częściej toksyczne zakwity bakterii – stwierdziła Gilbert.

Słonie masowo giną z powodu zatrucia. Podobnie jest w Zimbabwe

W sąsiadującym z Botswaną Zimbabwe w ostatnim czasie znaleziono około 25 martwych słoni. Władze kraju podejrzewają, że również uległy one infekcji bakteryjnej. Zwierzęta znaleziono z nienaruszonymi kłami, co wyklucza kłusownictwo i celowe otrucie.

Władze rezerwatów uważają, że słonie mogły połknąć toksyczne bakterie podczas poszukiwania pożywienia. Ciała martwych słoni znaleziono w pobliżu zbiorników wodnych. Przyczyną również mogły być sinice.

Ogólna populacja słoni w Afryce spada z powodu kłusownictwa. W Botswanie, gdzie mieszka prawie jedna trzecia słoni na kontynencie, liczba zwierząt wzrosła jednak w ostatnim czasie. W kraju żyje około 130 tysięcy słoni.

Zobacz także: Toksyna zabiła prawie 300 słoni w Botswanie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić