Kara śmierci w Polsce. Minęły 33 lata od wykonania ostatniej egzekucji

237

W 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich wykonano ostatni wyrok śmierci w historii Polski. Od tego czasu nikt ze skazanych przestępców nie zawisł już na stryczku.

Kara śmierci w Polsce. Minęły 33 lata od wykonania ostatniej egzekucji
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, John Moore)

21 kwietnia 2021 roku minęły 33 lata od wykonania ostatniego wyroku śmierci w historii Polski. Od tego czasu sąd skazał jeszcze kilka osób na śmierć. Nikt jednak nie doczekał się wykonania wyroku, gdyż kara ta została całkowicie zniesiona w ramach wejścia w życie nowego kodeksu karnego w 1998 roku.

Ostatnią osobą, na której wykonano wyrok śmierci w Polsce, był Stanisław Czabański. 29-latek został skazany za gwałt, brutalne zabójstwo kobiety oraz usiłowanie zabójstwa jej dwóch córek. Wyrok został wykonany przez kata poprzez powieszenie w krakowskim więzieniu na Montelupich. Skazany nie doczekał się aktu łaski.

Nie wiadomo, na ilu dokładnie osobach wykonano w Polsce wyrok śmierci. Spowodowane jest to brakiem kompletnej dokumentacji z czasów stalinowskiej dyktatury. Według ustaleń IPN w latach 1946-55 najwyższy wymiar kary orzeczono wobec ok. 5 tys. skazanych. Wykonania wyroku doczekało się najprawdopodobniej 1363 z nich. Wg danych Ministerstwa Sprawiedliwości najwięcej, bo aż 254 skazańców zostało straconych w latach 1960-1988. Ciekawostką może być również fakt, że w pobierutowskiej Polsce kara śmierci nigdy nie została wykonana na kobiecie.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. "Trzeba zacząć planować zmiany"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić