o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

70-latek siedział za zabójstwo, którego nie popełnił. Chce gigantycznej kwoty

47
Podziel się

Nawet 2 mln złotych odszkodowania za bezpodstawny areszt żąda mieszkaniec Stalowej Woli Zenon K. Mężczyzna został niesłusznie skazany za potrójne zabójstwo. Uniewinniły go Sąd Apelacyjny w Rzeszowie i Sąd Najwyższy w Warszawie.

70-latek siedział za zabójstwo, którego nie popełnił. Chce gigantycznej kwoty
Przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu ruszył proces o zadośćuczynienie i odszkodowanie dla niesłusznie skazanego za morderstwa Zenona K. (PAP)
bErjLKYB

Ruszył proces o zadośćuczynienie i odszkodowanie dla 70-letniego Zenona K. przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu. Mężczyzna nie stawił się w poniedziałek w sądzie, ponieważ przeszedł ostatnio amputację nogi. Reprezentował go jednak przydzielony w 2015 roku z urzędu mecenas Paweł Wilkutowski, który wydobył go z więzienia.

Został niesłusznie skazany i trafił do więzienia. Teraz walczy o sprawiedliwość

Sąd pierwszej instancji skazał Zenona K. za potrójne zabójstwo na 25 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Jego reprezentant walczy dla niego o zadośćuczynienie i odszkodowanie za bezprawne aresztowanie. Mężczyzna, mimo że okazał się niewinny, spędził w więzieniu dwa lata i dziewięć miesięcy.

bErjLKYD

Prokuratura jednak nie odpuszcza. Jej przedstawiciel zawnioskował o zawieszenie postępowania o zadośćuczynienie, ze względu na wszczęcie śledztwa w sprawie niezawiadomienia przez Zenona K. o zabójstwach w sytuacji, gdy miał on na ich temat wiarygodne informacje. Chodzi o dwa ciała, które mężczyzna miał znaleźć 15 listopada 2015 r. w swoim mieszkaniu.

Trzeci z mężczyzn został zamordowany w mieszkaniu sąsiednim. Śledztwo wykazało, że odpowiedzialny za wszystkie trzy zgony był niepoczytalny Krzysztof S. Choć Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uniewinnił Zenona K. od zarzutu zabójstw, uznał go winnym niepowiadomienia organów ścigania o zabójstwach, skazując na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia. Obrońca Zenona K. wniósł o kasację tego wyroku przed Sądem Najwyższym i ten uniewinnił go także od tego zarzutu.

Obecny w poniedziałek na sali rozpraw prokurator argumentował wniosek o zawieszenie postępowania o zadośćuczynienie i odszkodowanie tym, że możliwe jest, że mężczyzna usłyszy ponownie zarzut niepowiadomienia organów ścigania o zabójstwach z 2015 r. W razie ewentualnego skazania możliwe byłoby zaliczenie mu odbytego tymczasowego aresztowania na poczet przyszłej kary.

bErjLKYJ

Sąd odrzucił jednak wniosek jako bezpodstawny. Stwierdzono, że nie zachodzi żadna podstawa prawna by go przyjąć. – Powoływanie się na możliwość zaliczenia w przyszłości ewentualnej kary jest całkowicie nietrafione – ocenił sędzia Arkadiusz Hryniszyn.

W przypadku pana Zenona K. postępowanie zakończyło się prawomocnym wyrokiem 12 lipca 2018 r., a postępowanie i to nie przeciwko osobie, a w sprawie, zostało wszczęte 14 maja 2021 r. – podkreślił.

W grę wchodzą 2 mln złotych. "Dziś jest innym człowiekiem"

Zenon K. wnioskuje o 16,5 tys. zł odszkodowania i 1 mln 980 tys. zł zadośćuczynienia. Zdaniem prokuratury kwoty te są zawyżone. Mają być także niczym nie udokumentowane.

bErjLKYK
Wnioskodawca jest osobą trwale bezrobotną, obracającą się w środowisku kryminogennym. Nadużywał alkoholu, był uczestnikiem libacji i burd. (…) Nie jest to ktoś z wyższych sfer, nie ma udokumentowanego żadnego dochodu, trudno mówić o utracie wizerunku tej osoby. Żądania wnioskodawcy są wygórowane i nieuzasadnione – stwierdził prokurator Jacek Węgrzynowicz

Prokuratura zawnioskowała o informację o dochodach Zenona K. do Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli. Domaga się także złożenia zapytania do policji w Stalowej Woli w zakresie informacji o kontaktach Zenona K. ze środowiskiem kryminogennym oraz do Zakładu Karnego w Rzeszowie z zakresie zachowania w więzieniu.

Adwokat reprezentujący wnioskodawcę twierdzi, że wnioski te mają na celu jedynie wydłużenie postępowania. – Mój mocodawca faktycznie od lat 80. czy 90. nie składał do Urzędu Skarbowego informacji o dochodach. Żył ze zbierania złomu i prac dorywczych – powiedział.

bErjLKYL

Sąd zdecydował o przesłuchaniu Zenona K., który z pomocą pracowników z DPS, w którym obecnie przebywa, ma dotrzeć na następną rozprawę. Dowodem w sprawie będą także akta z poprzedniego procesu. Decyzję w sprawie wniosków prokuratury sąd podejmie po przesłuchaniu wnioskodawcy.

Zdaniem mecenasa Pawła Wilkutowskiego, Zenon K. całkowicie zmienił swój tryb życia. Miał wpłynąć na to stan zdrowia mężczyzny, a także zmiana środowiska, w którym przebywa. W czasie, gdy doszło do potrójnego zabójstwa, był mieszkańcem naznaczonego złą sławą stalowowolskiego bloku socjalnego zwanego pershingiem. Ciąg dalszy procesu zaplanowano na 21 czerwca br.

Obejrzyj także: Tragedia w Raciborzu. "Ratowali życie sprawcy". Poruszające informacje ze Śląska

bErjLKYM
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErjLKZe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Kasia
2 tyg. temu
Dziady!!Następnego zniszczyli!Zwyczajny rozboj i bezprawie!
Swojak
2 miesiące temu
Znowu zaczynają się w Polsce zbrodnie sądowe. Już raz prowokatura wsadzila niewinnego człowieka za kraty mowa tu o panu komendzie którego też skazano na dożywocie, a tylko dzięki temu że znaleziono prawdziwego mordercę facet szybko wyszedł. Teraz rzucają się na staruszka czas żeby prowokatura sama sobie posiedziala
Stary
2 miesiące temu
Po przegranym procesy prokurator z własnej kieszeni powinien wyacic te 2 banki. Zero odpowiedzialności w tym kraju dla reżimu
bErjLKZf
Ban Dit
2 miesiące temu
Nie daj Bóg pomyłki prawnej w mojej sprawie, bo rozłożę ten grajdołek! Za ew. straty moralne mogę im zaśpiewać na przykład ze trzy biliony PLN i po konkursie!...
Lukaku
2 miesiące temu
zadoscuczynienie za odbyte wiezienie w wysokości zarobków które mógłby osiągnąć... za zabranie komuś wolności, zadośćuczynienie powinno byc OGROMNE. Może wtedy wymusi to uczciwość w sądach i dopilnowywanie swojej pracy. Jeśli niewinnego ukarano pozbawiniem wolności, to należy dojść do tego, kto go niesłusznie skazał i przemaglować towarzystwo, czy wogóle znają się na swojej pracy, to jest raz. Dwa, chciałbym zauważyć, że adwokaci, sędziowie oraz policjanci także, obracają się w kręgach półświadka i zadają się z marginesem, czy to znaczy, że możemy ich traktować gorzej? A po trzecie, jak prawnik/prokurator może wyprowadzać wnioski, że odbył karę, nie dostanie poeniędzy, bo może jeszcze odbyć zo coś tam karę? Bez jaj, to wszystko woła o pomstę do nieba, mam sztuczny kraj, na papierze, a papier, jak to papier, przyjmie co chcesz.
Klawisz
2 miesiące temu
W związku z tak rażącymi błędami popełnionymi przez prokuraturę i policję należy prowadzących tą sprawę obciążyć kosztami, a nie Skarb Państwa
Nick
2 miesiące temu
Jak jest facet nie poczytalna zamykają jak jest baba nie poczytalna wypuszczają, polskie prawo i równo uprawnienie
osa,,,
2 miesiące temu
prawo powinno traktowac jednakowo czy z wyzszych sfer czy zwykły człowiek , sąd wydał wyrok niesłuszny to nalezy odszkodowanie zapłacić a ile zadośćuczynienia to sprawa dyskusyjna , zwyczajowo powinno byc ile stracił ile mógł zarobic przez ten czas ,ale jeśli nie wykazywał żadnych dochodów to najniższą średnią pomnożyć przez ilość miesięcy i wypłacić , natomiast jeśli złamał prawo nie informując o ciałach zabitych i krył innych to są paragrafy i tu należy otworzyc przewód
NIEZALEŻNY
2 miesiące temu
NIEKTÓRZY PROKURATORZY I SĘDZIOWIE HAŃBIĄ TOGI ZAKŁADAJĄC JE I TO JEST ŻENUJĄCE
NIEZALEŻNY
2 miesiące temu
NIEKTÓRZY PROKURATORZY I SĘDZIOWIE HAŃBIĄ TOGI ZAKŁADAJĄC JE I TO JEST ŻENUJĄCE
afrykaner
2 miesiące temu
polscy sędziowie kończą studia za krasulę i furmankę kartofli.
umu
2 miesiące temu
"Nie jest to ktoś z wyższych sfer, nie ma udokumentowanego żadnego dochodu, trudno mówić o utracie wizerunku tej osoby" - co miał na myśli prokurator w tej konkretnej sprawie ??!!! W dzisiejszej Polsce wyższe sfery !!! Może pomylił współczesność z minionymi epokami historycznymi . A może chodzi o to, że menel ubiegający się o odszkodowanie za niesłuszny pobyt w więzieniu nie należy do "wyższej sfery" "panów" z PiS (cyt.: J. Kaczyński) i w związku z tym nic się mu nie należy. Obecnie "gorszy sort" polskich obywateli jest pozbawiany nawet praw podstawowych, a "panom" z PiS należą się specjalne przywileje prawne i nietykalność ze strony prokuratury Ziobry.
pol
2 miesiące temu
Wniosek prosty w sądzie istnieje zasada równy ,równiejszy i swój
bErjLKYX
kuty
2 miesiące temu
mógł jak tomek po odsiadce zatrudnić sie u braci Collins wtedy by wykazał te stracone miliony
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić