800 plus i kryterium dochodowe? Eksperci podali konkretny termin

401

Politycy coraz głośniej mówią o konieczności wprowadzenia zmian w zasadach wypłacania 800 plus. Kryterium dochodowe oraz wypłaty tylko dla pracujących rodziców, to najczęściej powtarzane postulaty w tym temacie. Kiedy będą rozpatrywane? W prognozach ekspertów pada jedna data.

800 plus i kryterium dochodowe? Eksperci podali konkretny termin
Zmiany w wypłatach 800 plus? Od kiedy (Adobe Stock)

Zasiłki nie dla wszystkich rodzin? Taki pomysł na reformę 800 plus coraz częściej pojawia się w debacie na temat finansów w Polsce.

I choć może się to nie spodobać sporej części rodziców korzystających obecnie z rządowego programu, politycy różnych opcji na temat potrzeby zmian mówią coraz śmielej.

W pierwszym etapie zasiłek 500 złotych przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a na pierwsze tylko po spełnieniu kryterium dochodowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 15.05 Program Money.pl | Gospodarcze skutki programu 800 plus będą szerokie

Został zreformowany w 2019 i od tamtej pory przysługuje wszystkim dzieciom bez żadnych kryteriów, a od 1 stycznia 2024 roku wysokość zasiłku została zrewaloryzowana z 500 zł do 800 zł.

Jednak takie rozwiązanie coraz trudniej udźwignąć w rządowym budżecie. O konieczności zmian coraz częściej mówią politycy.

Pojawiają się pomysły na wprowadzenie kryterium dochodowego tak, aby pieniądze trafiały do naprawdę potrzebujących rodzin. Innym pomysłem jest wynagradzanie rządowym wsparciem rodzin, gdzie przynajmniej jeden z rodziców pracuje. Wracają też propozycje bonów zamiast gotówki.

Eksperci podkreślają jednak, że zmiany tego typu nie zostaną wprowadzone od razu. Uspokajają, że nic nie zmieni się do pierwszej połowy 2025 roku. Wskazują też realny termin, w którym debata na teraz 800 plus na poważnie wróci do Sejmu.

Kiedy? Terminem wskazywanym w prognozach są wybory prezydenckie.

Najprawdopodobniej rząd poda jesienią konkretnie tylko liczby, a ze szczegółami wstrzyma się do wakacji 2025, by nie ograniczyć niepopularnymi decyzjami swoich szans w wyborach prezydenckich 2025 - czytamy na portalu Infor.pl
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić