Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Amerykanie zgubili F-35. Samolot odleciał bez pilota

68

Amerykańskie wojsko poszukuje zaginionego myśliwca F-35, który odleciał bez pilota, na włączonym autopilocie. Samolot (lub jego szczątki) znajdują się najpewniej wokół obszaru dwóch jezior w Południowej Karolinie. Pilot maszyny katapultował się w bezpieczne miejsce.

Amerykanie zgubili F-35. Samolot odleciał bez pilota
F-35 to jeden z najnowocześniejszych odrzutowców świata (Wikipedia, Master Sgt. John R. Nimmo; Sr.)

Do zdarzenia doszło wczoraj (17.09). W wyniku "nieszczęśliwego wypadku" (jak podają amerykańskie władze) pilot F-35 zmuszony był do katapultowania się.

Mężczyzna wylądował bezpiecznie na spadochronie i został zabrany do szpitala. Stan pilota władze określiły jako "stabilny".

Co z samolotem? Maszyna nie rozbiła się (jak ma to zwykle miejsce), a... poleciała dalej w trybie włączonego autopilota. Wojsko amerykańskie nie wie, gdzie mógł rozbić się odrzutowiec. Cały czas trwa akcja poszukiwawcza.

Obszar działań zawężony

Teraz władze Północnej Karoliny i wojsko poszukują samolotu albo jego szczątków i apelują o pomoc do okolicznych mieszkańców. Wpis z prośbą o pomoc, który opublikowała armia na Twitterze, spotkał się z chłodnym przyjęciem.

Jak można zgubić F-35? To niewyobrażalne - piszą internauci.

Obszar, gdzie może znajdować się samolot został zawężony do dwóch jezior - Moultrie oraz Marion, na północ od miejsca, gdzie katapultował się pierwotnie wojskowy. W akcji poszukiwawczej biorą już udział helikoptery policyjne.

Nie wiadomo jeszcze oficjalnie jaka była przyczyna zdarzenia i dlaczego pilot zdecydował się na katapultowanie, chociaż samolot nadal leciał. Nie jest pewne czy sytuacja wynikała z usterki, czy np. ludzkiego błędu.

Dodajmy, że F-35 to jeden z najnowocześniejszych myśliwców na świecie. Maszyna jest kompletnie niewidzialna dla radarów, co znacznie utrudnia jego poszukiwania. Wojsko amerykańskie ma do dyspozycji ponad 800 takich samolotów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić