Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Arcywróg Putina wpisany na listę terrorystów. Oto co mówił o Polsce

6 marca Garri Kasparow został wpisany na listę terrorystów i ekstremistów, prowadzoną przez Rosyjską Federalną Służbę Monitoringu Finansowego. Były szachowy mistrz świata wielokrotnie wypowiadał się o Polsce. Co takiego mówił o naszym kraju arcywróg Władimira Putina?

Arcywróg Putina wpisany na listę terrorystów. Oto co mówił o Polsce
Garrri Kasparow arcywróg Władimira Putina został wpisany w Rosji na listę terrorystów (Wikipedia)

Kasparow od dawna ostrzega, że jeżeli Zachód nie pomoże Ukrainie, to w kolejce do rosyjskiej agresji czekają kolejne kraje. "Putin potrzebuje zagranicznych konfliktów, aby przetrwać. Jeśli pozwolimy mu pozostać na Ukrainie, następne w kolejce są kraje bałtyckie, Polska" - alarmował Kasparow.

W maju 2023 roku Kasparow gościł w Warszawie przy okazji turnieju szachowego Superbet Rapid&Blitz Poland. Pytany o nasz kraj, chwalił Polskę i Polaków za postawę, jaką wykazaliśmy się po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

- Po strasznej inwazji Rosjan na Ukrainę, to Polska stała się logistycznym centrum wolnego świata w walce z agresją Putina. Regularnie przyjeżdżam do Warszawy, jesteście bardzo zaangażowani w walkę polityczną. Niewiele jest krajów, gdzie rząd oraz opozycja wspólnie solidaryzują się z Ukrainą i wspierają działania przeciwko Rosji - powiedział Kasparow Onetowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyspa na rosyjskim morzu. Ukraińcy zrobią wszystko, aby utrzymać Krynki

Były arcymistrz bulwersował się przekłamaniem na temat Polski w serialu Netflixa "II wojna światowa: Historie z frontu". Kasparow jest też dobrze zorientowany, odnośnie naszej scenie politycznej. Z zaciekawieniem przyglądał się zeszłorocznym wyborom parlamentarnym nad Wisłą.

Jak lubię powtarzać, prawdziwe i nieprzewidywalne wybory są błogosławieństwem na tym świecie — napisał za pośrednictwem platformy X (Twitter).

Zdecydowana sympatia do Polski. Otwarta krytyka Putina

Kasparow rozgrywa brawurową partię przeciwko reżimowi z Moskwy. Jak przystało na szachowego arcymistrza, zdaje się czytać i przywidywać kolejne ruchy swojego arcywroga. Ale nawet tak tęgi szachowy umysł nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. W lutym w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł Aleksiej Nawalny.

Z rąk Putina zginął najbardziej utalentowany wojownik bohaterskiego oporu wolności, Aleksiej Nawalny. Często się z nim nie zgadzałem, a Putin często nas porównywał i nienawidził nas obu po równo - napisał w lutym w mediach społecznościowych Kasparow.

Niecały miesiąc później Kasparow został uznany w Rosji za terrorystę. To kolejny etap konsekwentnego duszenia sprzeciwu wobec reżimu Putina.

To zaszczyt, który mówi więcej o faszystowskim reżimie Putina niż o mnie. Jak powiedział Goldwater, ekstremizm w obronie wolności nie jest wadą, a umiar w dążeniu do sprawiedliwości nie jest cnotą! Ale wszelka opozycja lub zwykła przyzwoitość muszą być przez dyktaturę nazwane ekstremistami - komentował Kasparow na platformie X (Twitter).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Już w czasie sportowej kariery Kasparow dał się poznać jako zdecydowany przeciwnik Kremla i reżimu ZSRR. Po upadku żelaznej kurtyny otwarcie sprzeciwiał się imperialnym zakusom Rosji i krytykował Władimira Putina.

Kim jest Kasparow?

Garri Kasparow to jeden z najwybitniejszych rosyjskich szachistów w historii. Jest najmłodszym zdobywcą tytułu arcymistrza. Został nim w wieku 22 lat, 6 miesięcy i 27 dni. W 2005 skończył z zawodowym sportem. Rok później zgłosił gotowość do wyścigu o fotel prezydenta Rosji.

Represjonowany wycofał się z tego pomysłu. Nie zrezygnował jednak z działalności opozycyjnej. Organizował manifestacje przeciw rosyjskiej władzy. W 2010 roku był inicjatorem internetowej kampanii "Putin musi odejść".

W roku 2013 Kasparow w obawie o życie swoje i swoich bliskich zdobył chorwackie obywatelstwo i opuścił Rosję. Rok później alarmował i naciskał na zdecydowaną reakcję zachodu po rosyjskiej agresji i aneksji Krymu.

W szachach mamy zasady, a Putin najwyraźniej nie dba o zasady. To, co robi z Ukrainą, narusza prawo międzynarodowe i traktaty, jakie Rosja wcześniej podpisała. (...) Nie sądzę, żeby skończyło się a Krymie – trafnie przewidywał w 2014 roku w wywiadzie dla telewizji CNN.

Od czasu ucieczki z Rosji w 2013 roku z obawy o swoje bezpieczeństwo, Kasparow nie zdradza swojego miejsca zamieszkania. Media donoszą, że ma domy w Stanach Zjednoczonych i w Chorwacji, której przyjął obywatelstwo. Z pewnością nie może czuć się w 100 proc. bezpieczny. Nie może też wrócić do Rosji. Mimo to pozostaje jednym z najtwardszych przeciwników Putina.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić